Gruzin szarpał w komisji wyborczej posłankę z PiS. Małgorzata Gosiewska o głosowaniu w Tbilisi

Świat
Gruzin szarpał w komisji wyborczej posłankę z PiS. Małgorzata Gosiewska o głosowaniu w Tbilisi
PAP/EPA/Zurab Kurtsikidze

Podczas niedzielnych wyborów prezydenckich w Gruzji doszło do nieprawidłowości - ogłosili w poniedziałek w Tbilisi międzynarodowi obserwatorzy. Polscy emisariusze szczególną uwagę zwrócili na niepokojącą atmosferę wokół lokali wyborczych. - Do komisji wszedł człowiek, który zaczął wyrywać mi plakietkę obserwatora - powiedziała Małgorzata Gosiewska (PiS).

- Członkowie misji spotkali się z agresją ze strony grupy osób przebywających przed lokalami wyborczymi - oświadczyła w poniedziałek w Tbilisi poseł Małgorzata Gosiewska, koordynująca pracę polskiej misji obserwacyjnej, składającej się z 16 przedstawicieli Sejmu i Senatu RP, wraz z ekspertami z obu kancelarii.

 

- Wyborcy byli zastraszani obecnością przedstawicieli świata kryminalnego (…). Ja sama tego doświadczyłam: do komisji wszedł człowiek, który zaczął mnie szarpać, wyrywać mi plakietkę obserwatora, zachowując się bardzo agresywnie - relacjonuje Gosiewska.

 

Niepokój polskich obserwatorów wzbudziła też obecność przedstawicieli komitetów wyborczych, prowadzących aktywną agitację - dodała Gosiewska, będąca przewodniczącą Polsko-Gruzińskiej Grupy Parlamentarnej.

 

Członkom polskiej misji obserwacyjnej zgłoszono zastrzeżenia dotyczące nieprawidłowości przy wykorzystywaniu środków administracyjnych w kampanii wyborczej - powiedziała Gosiewska w czasie poniedziałkowej konferencji prasowej. - Im dalej od Tbilisi, tym problemy z państwowymi funduszami były poważniejsze - wskazała.

 

Gosiewska obserwowała wybory w regionie, zamieszkanym w większości przez mniejszość azerską, która nie zna języka gruzińskiego. Jak poinformowała, listy wyborców były tylko w języku gruzińskim, co "w ocenie obserwatorów stanowiło element walki wyborczej".

 

- Wyjątkowo nagannie należy ocenić to, iż lokalni przywódcy w rejonie, w którym byłam, wynajęli dzieci, by stały w pobliżu lokali wyborczych z tablicami z numerem jednego z kandydatów - dodała.

 

"Nie przestraszyli się"

 

Gosiewska, która w przeszłości również brała udział w misjach obserwacyjnych w Gruzji, oceniła, że sytuacja w obecnych wyborach wyglądała gorzej niż poprzednio. Jej zdaniem może to wskazywać na niepewność ze strony partii rządzącej.

 

- Warto podkreślić, że Gruzini nie przestraszyli się i pomimo tych rozmaitych działań poszli na wybory i oddali głos zgodnie ze swoim sumieniem, nie udało się ich zmusić do wyborczego posłuszeństwa - kontynuowała poseł Gosiewska.

 

- Mamy nadzieję, że przebieg kampanii wyborczej przed drugą turą oraz proces głosowania udowodnią, że Gruzja pozostaje na wytyczonej przez siebie drodze ku integracji europejskiej i NATO - podsumowała.

 

Wicemarszałek Senatu Maria Koc podczas konferencji prasowej poinformowała, że obserwatorzy z Senatu nie zostali wpuszczeni do lokalu wyborczego w więzieniu w Tbilisi, pomimo wcześniejszego zgłoszenia i dopełnienia wszelkich formalności. Komisja specjalna na terenie tego więzienia została zamknięta bardzo szybko po jej otwarciu; było to zgodne z przepisami, ale uniemożliwiło obserwatorom prześledzenie przebiegu głosowania - kontynuowała.

 

Agitacji i kwestii wykorzystania środków administracyjnych szczególną uwagę poświęcili także obserwatorzy wspólnej misji Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) OBWE, Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE), Zgromadzenia Parlamentarnego NATO i Parlamentu Europejskiego.

 

- Podczas kampanii wyborczej wydano nadzwyczajną ilość pieniędzy - a jest to kraj z wysokim stopniem ubóstwa - wskazał w poniedziałek na konferencji prasowej Andrej Hunko, szef delegacji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

 

"Gruzja pokazała dojrzałość swojej demokracji"

 

Według obserwatorów podczas kampanii stało się jasne, że niektórzy kandydujący zgłosili udział w wyborach, by móc korzystać z funduszy administracyjnych i czasu antenowego, działając w ten sposób na rzecz innego kandydata - wskazano w komunikacie wspólnej misji, przedstawionym w czasie konferencji.

 

Obserwatorzy wyrazili również zaniepokojenie z powodu ataków słownych w stosunku do przedstawicieli organizacji społeczeństwa obywatelskiego, do których dochodziło przed wyborami ze strony przedstawicieli władz.

 

- W czasie tych wyborów Gruzja pokazała dojrzałość swojej demokracji - ocenił Kristian Vigenin, szef krótkoterminowej misji obserwacyjnej OBWE. Wyraził nadzieję, że "Gruzini wezmą aktywny udział w drugiej turze, a jej wynik odzwierciedli ich wolę".

 

Według Centralnej Komisji Wyborczej Salome Zurabiszwili, którą wspiera rządząca partia Gruzińskie Marzenie, zdobyła 38,64 proc. głosów. Grigola Waszadzego z opozycyjnego Zjednoczonego Ruchu Narodowego, założonego przez byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego, poparło 37,74 proc. wyborców. W związku z tym, że żaden z kandydatów nie uzyskał ponad 50 proc. głosów, konieczna będzie druga tura.

 

Frekwencja wyniosła 46,74 proc. - Poprzez niską frekwencję Gruzini pokazali, że mogą zaprotestować przeciwko obecnemu spektrum politycznemu; pokazać, że żaden z kandydatów im nie odpowiadał - powiedział dyrektor Kaukaskiego Instytutu Bezpieczeństwa Regionalnego Aleksander Rusiecki.

 

- Wyniki wyborów są dobrym przykładem tego, że partia rządząca przeżywa poważny polityczny kryzys - podsumował politolog z Tbilisi.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie