W Nowym Sączu pomnik Piłsudskiego zastąpił pomnik Armii Czerwonej

Polska
W Nowym Sączu pomnik Piłsudskiego zastąpił pomnik Armii Czerwonej
Wikipedia

Pomnik konny Józefa Piłsudskiego odsłonięto w niedzielę w Nowym Sączu przy Alejach Wolności. W ten sposób Nowosądeczanie uczcili 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wcześniej w tym miejscu stał monument upamiętniający Armię Czerwoną.

- 100 lat temu Polska odzyskała niepodległość, a wskrzesicielem państwa był nie kto inny, tylko Józef Piłsudski. Już blisko 80 lat temu sądeczanie podjęli decyzję o budowie pomnika marszałka. Niestety z przyczyn zawirowań historycznych do realizacji budowy wówczas nie doszło, aż w końcu 2012 na nowo odżyła ta idea - przypomniał prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak, który podziękował mieszkańcom za wsparcie budowy pomnika.

 

Pomnik przedstawia marszałka siedzącego na Kasztance

 

- To miejsce stanie się placem uroczystości patriotycznych. Mamy się czym szczycić, bo pomnik jest hołdem dla tych wszystkich, którzy walczyli o wolną Polskę i wywalczyli odzyskanie niepodległości - zakończył.

 

Z inicjatywą budowy monumentu wystąpiło Stowarzyszenie Nowosądecka Wspólnota. Autorem projektu pomnika jest artysta rzeźbiarz Stanisław Szwechowicz z Gdańska, a wykonała go Artystyczna Pracownia Odlewnicza Piotra Piszczkiewicza z Podłęża pod Krakowem.

Tuż przed uroczystością ponad 80 osób złożyło przysięgę przynależności do nowosądeckiego Związku Strzeleckiego „Strzelec”.

 

W celu sfinansowania monumentu powołano Społeczny Komitet Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego. Pomnik przedstawia marszałka siedzącego na Kasztance. Monument został umieszczony na wysokim cokole.

 

W miejscu, w którym odsłonięto pomnik, do 2015 r. znajdował się monument żołnierzy Armii Czerwonej, pod którym spoczywały szczątki żołnierzy radzieckich. Pomnik został wyburzony, a prochy żołnierzy przeniesiono do kwatery wojskowej na sądecki cmentarz komunalny.

 

Józef Piłsudski został obywatelem honorowym Nowego Sącza w 1916 r. Miasto to jako pierwsze w Polsce nadało marszałkowi tytuł "obywatela honorowego". Piłsudski wielokrotnie przebywał w Nowym Sączu. Słynny był wjazd marszałka do miasta na czele ułanów po bitwie pod Marcinkowicami.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie