Kondolencje z całego świata po strzelaninie w synagodze. "Nieludzki akt przemocy"

Świat
Kondolencje z całego świata po strzelaninie w synagodze. "Nieludzki akt przemocy"
PAP/EPA/ODED BALITY / POOL

Papież Franciszek potępił w niedzielę atak na synagogę w Pittsburghu w USA, w którym zginęło 11 osób.- Wszyscy jesteśmy zranieni przez ten nieludzki akt przemocy - podkreślił papież zwracając się do wiernych podczas spotkania na modlitwie Anioł Pański. Zmarłych minutą ciszy uczcił izraelski rząd.

- Wyrażam bliskość z miastem Pittsburgh w Stanach Zjednoczonych, a zwłaszcza ze społecznością żydowską, dotkniętą wczoraj straszliwym zamachem na synagogę - powiedział Franciszek w przemówieniu wygłoszonym w południe do 25 tysięcy wiernych zgromadzonych na placu Świętego Piotra.

 

- Niech Najwyższy przyjmie zmarłych w pokoju, pocieszy ich rodziny i wspiera rannych - dodał papież.

 

- Wszyscy tak naprawdę jesteśmy zranieni przez ten nieludzki akt przemocy. Niech Pan pomoże nam ugasić ogniska nienawiści, które rozwijają się w naszych społeczeństwach, umocnić sens człowieczeństwa, szacunek do życia, wartości moralne i obywatelskie oraz świętą bojaźń przed Bogiem, który jest miłością i ojcem wszystkich - zaznaczył Franciszek.

 

Netanjahu: straszliwa masakra

 

- Cały naród Izraela opłakuje wraz z rodzinami ofiar osoby zamordowane podczas straszliwej masakry w synagodze Drzewo Życia w Pittsburghu - powiedział premier Benjamin Netanjahu na początku cotygodniowej sesji swego gabinetu. Zmarłych uczczono minutą ciszy.

 

Sobotnia strzelanina "jest największą zbrodnią antysemicką" w historii Stanów Zjednoczonych - podkreślił szef izraelskiego rządu i wezwał świat do zjednoczenia się wszędzie w walce z antysemityzmem. Netanjahu mówił, że doszło do "makabry zamordowania Żydów, którzy zgromadzili się w (świątyni) w szabat i którzy zostali zamordowani tylko dlatego, że byli Żydami".

- W moim imieniu, w imieniu rządu Izraela i narodu izraelskiego, przekazuję nasze najszersze kondolencje rodzinom, które straciły bliskich. Modlimy się o szybkie wyleczenie rannych - powiedział Netanjahu.

 

Duda: jesteśmy wstrząśnięci

 

"Zarówno ja, jak i moi Rodacy, jesteśmy wstrząśnięci wiadomościami dochodzącymi ze Stanów Zjednoczonych. Przekazuję w imieniu własnym i całego Narodu Polskiego wyrazy głębokiego współczucia z powodu podstępnego zamachu na tle antysemickim dokonanego w synagodze »Drzewo Życia« w Pittsburghu, w którym życie odebrane zostało wielu niewinnym ludziom zgromadzonym w celach modlitewnych" - podkreślił Andrzeja Dudy w depeszy kondolencyjnej skierowanej do Donalda Trumpa.

 

"Składam na ręce Pana Prezydenta najszczersze kondolencje dla rodzin i bliskich ofiar tej wielkiej tragedii. Wszystkim poszkodowanym wskutek działań szaleńczego zamachowcy pragnę złożyć życzenia jak najszybszego powrotu do zdrowia" - napisał prezydent. "Łączymy się w modlitwie i smutku z Narodem Amerykańskim" - podkreślił.

 

W ataku na synagogę w Pittsburghu śmierć poniosło 11 osób, a sześć zostało rannych, w tym czterech policjantów. Sprawca tragedii, 46-letni Robert Bowers, uzbrojony w cztery sztuki broni, wszedł do synagogi Drzewo Życia podczas uroczystości nadania dziecku imienia i otworzył ogień do wiernych.

 

Napastnik został wielokrotnie postrzelony, a następnie zatrzymany i przewieziony do szpitala.

 

Bowers w mediach społecznościowych zamieszczał antysemickie i antyimigranckie komentarze. Jego ostatni wpis głosi, że hebrajskie Stowarzyszenie Pomocy Imigrantom "lubi ściągać (do USA) najeźdźców, który zabijają naszych ludzi. Nie mogę siedzieć i patrzyć, jak zarzynani są moi ludzie. P... ich optykę. Wchodzę.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie