Kaczyński: wiemy, że musimy przestrzegać europejskiego prawa i będziemy go przestrzegali

Polska

- Wiemy, że musimy przestrzegać europejskiego prawa i będziemy go przestrzegali, ale oczekujemy także, że władze UE też tego prawa będą przestrzegać - powiedział Jarosław Kaczyński podczas konwencji PiS, która odbywa się na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu. Przed budynkiem uczelni głośno protestowali przeciwnicy PiS, zarzucając rządzącej partii m.in. łamanie konstytucji.

- Wiemy, że musimy przestrzegać europejskiego prawa i będziemy go przestrzegali - chcę to bardzo mocno podkreślić - ale oczekujemy także, że władze UE też tego prawa będą przestrzegać i będą przestrzegać zasady równości, którą można określić w sposób prosty tak: jeżeli coś wolno jakiemuś państwu UE np. Niemcom, to Polsce też wolno - oświadczył Kaczyński.

 

Prezes PiS podkreślił, że "nie wszyscy w UE tak myślą". "My to dobrze wiemy i będziemy tutaj cierpliwi, będziemy przekonywać, będziemy pracować nad tym, żeby ta prawda, która leży u źródeł fundamentu UE była przyjęta przez wszystkich, także tych najsilniejszych. To jest nasza droga i będziemy nią konsekwentnie szli" - dodał polityk.

 

Twierdzenie, że PiS przygotowuje Polexit jest kłamstwem

 

Kaczyński przyznał, że PiS w wyborach samorządowych "nie uzyskał wszystkiego", ale zaznaczył, że "nikt ani przez chwilę nie zakładał, że będziemy rządzili we wszystkich samorządach".

 

- Uzyskaliśmy ogromny postęp, jeżeli chodzi o samorządy wojewódzkie i uzyskaliśmy gigantyczny wręcz postęp, jeżeli chodzi o powiaty, a także bardzo wiele sukcesów w gminach. Nie wyszło do końca w kilku miastach. Powtarzam - w kilku, a nie wszystkich, gdzie z góry wiedzieliśmy, że szanse na zwycięstwo są praktycznie bliskie zeru, ale nie ukrywam - liczyliśmy na drugie rundy - mówił.

 

Jak dodał, wynika to z tego, bo "nie braliśmy pod uwagę tego elementu, który dzisiaj niestety jest bardzo istotny w naszym życiu publicznym, że kieruje się kłamstwem, manipulacją".

 

- Wielu mieszkańców dużych miast zostało okłamanych, zostało zmanipulowanych i w centrum tej manipulacji jest jedno twierdzenie, a mianowicie, że Prawo i Sprawiedliwość przygotowuje Polexit. Otóż jest to, jeszcze raz powtarzam, bo już kilka razy to mówiłem i oczywiście mówił o tym pan premier - kłamstwo, kłamstwo i jeszcze raz kłamstwo - mówił prezes PiS

 

Lider PiS stwierdził, że należy zadać sobie pytanie o to jakie cele PiS stawiało sobie przed wyborami samorządowymi i czy zostały one zrealizowane. - Pierwszy cel, ten najważniejszy, był celem merytorycznym i pozostaje celem merytorycznym Chodziło nam o to, aby dobra zmiana zeszła do samorządów - wskazał prezes PiS.

 

Drugi cel - jak dodał - "żebyśmy te wybory wygrali w sensie arytmetycznym".

 

Fundamentem jest silne państwo

 

Kaczyński podkreślił, że "u fundamentów każdego racjonalnego myślenia o polskiej przyszłości" jest idea silnego państwa. - Silnego to znaczy sprawnego, obsługującego obywateli i pracującego dla narodu. Silnego to znaczy mającego mocną legitymację w polskiej historii, w polskim patriotyzmie, i tym ogólnonarodowym i tym lokalnym - powiedział prezes PiS.

 

Jak zaznaczył, "państwo teoretyczne niczego nie rozwiąże", ani spraw społecznych, ani ekonomicznych, ani spraw bezpieczeństwa państwa, czy wychowania młodzieży. - Żadna z tych spraw nie może być rozwiązana przez słabe, rozlatujące się państwo, takie państwo, jakie mieliśmy - mówił Kaczyński.

 

- Silne państwo jest fundamentem, ale musi opierać się nie na jakichś opresyjnych rozwiązaniach, tylko na współpracy. Współpracy między rządem a samorządem, a w pewnym zakresie także współpracy między różnymi siłami politycznymi, także tymi, które się ze sobą w wielu sprawach nie zgadzają - zaznaczył lider PiS.

 

Dodał, że celem jest doprowadzanie do tego, by Polacy żyli na poziomie, na jakim żyją Niemcy. - Ten cel możemy osiągnąć tylko wtedy, jeżeli będziemy silni; silni jako naród skonsolidowany dzięki patriotyzmowi, i silni jako państwo - powiedział Kaczyński

 

Wideo: protest przeciwników PiS przed budynkiem Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznegow Radomiu.

 

 

 

paw/ PAP, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie