Błaszczak: do "Fortu Trump" trzeba przekonać Biały Dom, Pentagon i Kongres

Polska
Błaszczak: do "Fortu Trump" trzeba przekonać Biały Dom, Pentagon i Kongres
PAP/Paweł Supernak

Żeby doprowadzić do zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce, trzeba przekonać Biały Dom, Pentagon i Kongres - przypomniał w niedzielę przed wylotem do USA szef Mon Mariusz Błaszczak.

- Żeby doprowadzić do realizacji projektu "Fort Trump", trzeba spowodować, żeby za tym projektem opowiedziały się trzy instytucje w Stanach Zjednoczonych - powiedział minister obrony. Stąd - przypomniał - jego rozmowy w Białym domu z doradcą prezydenta Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem, rozmowy w Pentagonie, gdzie powstał roboczy zespół polsko-amerykański, oraz spotkania w Kongresie, odbywane w trakcie trzech dotychczasowych wizyt w USA i na szczycie NATO w Brukseli.

 

- Dlaczego to jest tak ważne dla bezpieczeństwa Polski? Dlatego, że obecność wojsk amerykańskich w naszym kraju jest argumentem podstawowym odstraszającym ewentualnego przeciwnika, ewentualnego wroga - powiedział.

 

Zaznaczył, że jako minister nie koncentruje się wyłącznie na zacieśnianiu relacji sojuszniczych, w tym z USA. Przypomniał decyzję o sformowaniu czwartej dywizji wojsk operacyjnych, programy modernizacyjne, w tym umowę na system Patriot i zamówienie zestawów artylerii rakietowej dalekiego zasięgu HIMARS oraz kampanię zachęcająca do wstępowania do wojska, która ma pomóc w liczebnej rozbudowie armii.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie