Prezydent Sri Lanki zawiesił parlament

Świat
Prezydent Sri Lanki zawiesił parlament
EPA/M.A.PUSHPA KUMARA

Prezydent Sri Lanki Maithripala Sirisena zawiesił w sobotę parlament, dzień po tym, jak z funkcji szefa rządu usunął Ranila Wickremasinghe'a, na jego miejsce powołując poprzedniego szefa państwa Mahindę Rajapaksę - poinformował rzecznik rządu.

Decyzja nastąpiła w związku z tym, że usunięty Wickremesinghe twierdził, że pozostaje premierem i wezwał przewodniczącego parlamentu do zwołania posiedzenia na niedzielę, aby udowodnić, że nadal utrzymuje swoją większość parlamentarną - informuje agencja Reutera.

 

Zawieszenie prac parlamentu ma obowiązywać do 16 listopada.

 

Wickremesinghe został usunięty w piątek z powodu rozdźwięków z prezydentem w kwestii polityki gospodarczej i zarządzania administracją rządową. W zeszłym tygodniu politycy starli się w sprawie rządowych planów wydzierżawienia Indiom terminalu portowego.

 

Dotychczasowy premier Wickremesinghe pomógł obecnemu prezydentowi wygrać wybory w styczniu 2015 r.; jego kontrkandydatem był wtedy Rajapaksa, który rządził krajem od 2005 roku.

 

Przeciwko odwołaniu Wickremesinghe'a zaprotestował na Twitterze minister finansów Mangala Samaraweera, pisząc, że "nominacja Rajapaksy na premiera jest antykonstytucyjna i nielegalna. Jest to antydemokratyczny przewrót".

 

Według obserwatorów sytuacja ta może doprowadzić do kryzysu konstytucyjnego na Sri Lance.

 

Rząd Wickremesinghe'a obiecał reformy gospodarcze w kraju i pociągnięcie do odpowiedzialności winnych okrucieństw popełnionych podczas wojny domowej w Sri Lance, rządzonej wówczas przez Rajapaksę.

 

Rajapaksa uważany jest przez wielu Syngalezów - wyznającą buddyzm większość etniczną kraju - za bohatera w związku z ostatecznym zdławieniem w 2009 roku powstania separatystów z ugrupowania Tygrysy Wyzwolenia Tamilskiego Ilamu (LTTE). Jednak krytycy Rajapaksy są zdania, że jego rządy miały autorytarny charakter, były skażone nepotyzmem i korupcją. 

jm/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze