Prezydent Duda nadał polskie obywatelstwo 90-letniemu kombatantowi

Polska
Prezydent Duda nadał polskie obywatelstwo 90-letniemu kombatantowi
PAP/Maciej Kulczyński

Prezydent Andrzej Duda wręczył w sobotę Akt Nadania Obywatelstwa RP 90-letniemu Franciszkowi Jakowczykowi, żołnierzowi AK, który spędził 20 lat w sowieckich łagrach. Kombatant powrócił do Polski w lutym 2018 r.

Prezydent podkreślił podczas uroczystości, która odbyła się w sobotę Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu, że akt nadania polskiego obywatelstwa nie jest "żadnym nadaniem, ale potwierdzeniem tego, co zawsze było".

 

- Potwierdzeniem tego, o czym pan zawsze był przekonany, i co pan zawsze miał w swoim sercu z domu, z Polski, w której się pan urodził na polskiej ziemi i w polskiej rodzinie inteligenckiej. To, co wpajał panu w dzieciństwie tata, który był legionistą marszałka Piłsudskiego i mama nauczycielka historii - mówił prezydent Duda.

 

 

Przypomniał, że najlepsze lata młodości Jakowczyk spędził w niewoli, w sowieckich łagrach, z powodu swej niezłomności.

 

- W tym roku skończył pan 90 lat. Ta tułaczka wojenna tym symbolicznym gestem dziś się dla pana kończy. Ogromnie się z tego cieszę - powiedział prezydent Duda.

 

Jakowczyk to Polak urodzony w 1928 r. w Samołowiczach obok Pacewicz w gminie Piaski, w powiecie Wołkowysk na Kresach II RP, które po II wojnie światowej znalazły się w granicach Białorusi. Był żołnierzem Armii Krajowej o pseudonimie "Karny". W 1948 r. Jakowczyk został skazany na 25 lat łagrów za walkę zbrojną. Odzyskał wolność dopiero w 1969 r. Starał się o wyjazd do Polski w ramach repatriacji, ale otrzymał odpowiedź, że: "Nie podlega repatriacji ze względu na ciężką zbrodnię przeciwko narodowi ZSRR". W lutym 2018 r. Franciszek Jakowczyk przyjechał do Wrocławia, do swojej siostry Leokadii, by podjąć w Polsce leczenie.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie