PO i PSL zapewniają o współpracy w samorządzie

Polska

PSL jest partią, z którą mamy bardzo dobre doświadczenia współpracy w samorządach, chcemy tę współpracę kontynuować - powiedział w Chorzowie Grzegorz Schetyna. Wyrażamy intencję podjęcia rozmów o wspólnych koalicjach; będziemy szukać porozumienia wszędzie tam, gdzie jest to możliwe i wspierać wszystkich samorządowców, którzy chcą współpracować - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.

- PSL to jest partią, z którą mamy bardzo dobre doświadczenia współpracy w samorządach wszystkich szczebli. Rządziliśmy wspólnie 12 lat w sejmikach wojewódzkich, w większości z nich, bo czasami w 16, a zwykle w 15 - mówił Schetyna na briefingu prasowym z udziałem szefa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza.

 

Mówił, że współpraca z PSL była bardzo dobra m.in. ze względu na dobrze wydawane środki europejskie i współpracę z administracją rządową.

 

Schetyna podkreślił, że dla PO i PSL samorząd jest istotą demokracji.

 

- Chcemy tę współprace kontynuować, matematyka wyborcza przynosi zawsze ograniczenia, ale przynosi także nowe możliwe, nowe szanse, będziemy rozmawiać z innymi ugrupowaniami, które są reprezentowane w sejmikach wojewódzkich - z SLD, z Bezpartyjnymi Samorządowcami, z tymi wszystkimi, którzy razem z nami będą podzielali tę świętą naszą zasadę - samorząd jest niepodzielny, samorząd musi być podmiotowy, samorząd musi być wolny od partyjnego, centralistycznego wpływy - powiedział lider PO

 

Kosiniak-Kamysz: będziemy wspierać samorządowców, którzy chcą współpracować

 

Lider PSL powiedział w sobotę na briefingu z szefem PO, że wybory samorządowe "były swoistą obroną polskiej samorządności, były o polskiej samorządności, o państwie demokratycznym, samorządowym, a przez to sprawiedliwym".

 

 

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że dla PSL polityka bez wartości nie ma znaczenia. - Dlatego jednoznacznie mówiliśmy, że po wyborach będziemy rozmawiać i będziemy chcieli współpracować z innymi stronnictwami, podmiotami samorządowymi - powiedział lider PSL.

 

- Wspólnie z przewodniczącym Schetyną wyrażamy intencję podjęcia rozmów o wspólnych koalicjach dla Śląsku, ale tak naprawdę we wszystkich województwach, w których możemy współpracować, a to jest większość województw w Polsce, to jest przynajmniej 10 województw. Oczywiście nie we wszystkich w dwójkę jesteśmy w stanie stworzyć takie koalicje - powiedział Kosiniak-Kamysz.

 

Dlatego, jak mówił, zaprosił do rozmów przedstawicieli SLD, Bezpartyjnych Samorządowców. - Będziemy szukać porozumienia wszędzie tam, gdzie jest to możliwe na rzecz lokalnych społeczności z formacjami samorządowymi, mówię oczywiście o tym poziomie sejmikowym, o poziomie wojewódzkim - powiedział lider PSL.

 

- Będziemy wspierać wszystkich samorządowców, którzy chcą współpracować. Nie będziemy dzielić środków europejskich (...) przez pryzmat partyjnej legitymacji, bo nigdy tak nie robili ani samorządowcy z PSL, a z PO - powiedział Kosiniak-Kamysz.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie