Godło ma zostać narysowane na nowo. "Nogi orła złote aż do kolan"

Polska

Krzysztof Bąk, twórca grafiki użytkowej z Poznania, ma stworzyć załączniki graficzne do ustawy o symbolach państwowych, czyli w praktyce narysować polskie godło w kilku wersjach – podała "Rzeczpospolita".

Nowe załączniki według resortu kultury "mają na celu dostosowanie wzorów symboli (godła i barw) do aktualnych technologii - przypomina dziennik.


Z informacji gazety wynika, że artysta na stworzyć elektroniczną wersję przestrzenną godła. Czyli w praktyce plik z obecnie obowiązującym rysunkiem, który będzie można powiększać i pomniejszać. Powstać mają też nowe oficjalne wersje godła: płaska (czyli bez cieniowania, charakterystycznego dla rysunku) oraz czarno-biała obrysowa. Artysta ma na nowa określić współrzędne barw narodowych pod kontem nadruku na różnych materiałach - czytamy w dzienniku.


W swoich pracach autor bazuje oczywiście na obowiązującym wzorze z 1927 roku Zygmunta Kamińskiego. Nie oznacza to jednak, że nie wprowadzi zmian. Skrzydła orła, które teraz nie są identyczne, mają być lustrzanymi odbiciami. Korona dostanie prześwity, a złote mają stać się całe nogi orła aż do kolan, a nie tylko szpony jak teraz - podaje "Rz".

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie