"To będzie perła w koronie Radomia". Powstanie Radomskie Centrum Nauki

Technologie
"To będzie perła w koronie Radomia". Powstanie Radomskie Centrum Nauki
Wiki Commons/Voytek S/CC BY 2.5

Budowę Radomskiego Centrum Nauki zapowiedział w piątek minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. - Jestem przekonany, że jest to inicjatywa, która pokaże zupełnie inne, nowoczesne oblicze Radomia - powiedział wicepremier. Placówka ma być oddana do użytku do końca 2022 r.

- Inicjatywa pomoże zatrzymać tutaj w Radomiu młode elity radomskich szkół i radomskich uczelni - mówił Gowin na piątkowej konferencji w Radomiu. Dodał, że Radomskie Centrum Nauki będzie "perłą w koronie Radomia". Minister zapewnił, że jego resort będzie finansowym partnerem przedsięwzięcia.

 

W konferencji wzięli także udział wicemarszałek Senatu Adam Bielan i szef kancelarii premiera Marek Suski oraz kandydat PiS na prezydenta miasta Wojciech Skurkiewicz.

 

Ma być wzorowane na Centrum Nauki Kopenik

 

Skurkiewicz zapowiedział, że to Radomskie Centrum Nauki ma być wzorowane na Centrum Nauki Kopernik. - Będzie to miejsce, które będzie przyciągało uczniów radomskich szkół, studentów i zachęcało do tego, aby zgłębiać i swoją wiedzę właśnie w obszarze szeroko pojętej nauki - zaznaczył kandydat na prezydenta. Dodał, że prace nad koncepcją placówki zostaną zakończone do połowy 2019 r.

 

- Chcemy, żeby to było miejsce, w którym nie tylko będzie można miło spędzać wolny czas; miejsce, w którym się będzie można uczyć, ale również miejsce, gdzie będzie można prowadzić badania w przygotowanych laboratoriach np. chemicznym, biologicznym, fizycznym oraz w laboratoriach związanych z tym, co chcemy w Radomiu rozwijać, a więc z przemysłem metalowym - stwierdził Skurkiewicz.

 

RCN ma być niezależną placówką naukową. Skurkiewicz zapowiedział, że będzie wybudowane ze środków unijnych, dotacji budżetowych, środków własnych gminy i darowizn od osób fizycznych i podmiotów gospodarczych.

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie