PSL ma sprostować informacje dot. premiera. Sąd podtrzymał decyzję

Polska
PSL ma sprostować informacje dot. premiera. Sąd podtrzymał decyzję
PAP/Radek Pietruszka

Komitet Wyborczy PSL musi opublikować w jednym z dzienników sprostowanie nieprawdziwych informacji, jakoby premier Mateusz Morawiecki podniósł wiek emerytalny rolników od 1 stycznia 2018 r., a jego rząd sprzedał cudzoziemcom 1000 ha ziemi - wynika z postanowienia Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Warszawski Sąd Okręgowy nakazał w tym tygodniu Komitetowi Wyborczemu PSL opublikowanie w jednym z dzienników sprostowania nieprawdziwych informacji, jakoby premier Mateusz Morawiecki podniósł wiek emerytalny rolników od 1 stycznia 2018 r., a jego rząd sprzedał cudzoziemcom 1000 ha.

 

Decyzję tę - jak poinformował prawnik Prawa i Sprawiedliwości Adrian Salus - podtrzymał Sąd Apelacyjny w Warszawie. PiS reprezentował w tej sprawie także adwokat Bogusław Kosmus.

 

Do całej sprawy odniósł się w mediach społecznościowych także przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski. Poinformował, że wyrok SA w Warszawie jest prawomocny.

 

"Kłamcy z PSL i Miłosz Motyka (prezes Forum Młodych Ludowców - red.), czekamy na przeprosiny za wasze kłamstwa nt. premiera Mateusza Morawieckiego" - napisał Sobolewski.

 

"Morawiecki vs. Kosiniak-Kamysz"

 

W ubiegły piątek przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski informował o złożeniu w trybie wyborczym pozwu przeciwko PSL za - jak to określił - kłamstwa o premierze Mateuszu Morawieckim. Wyjaśniał, że chodzi o materiał wyborczy, sfinansowany przez PSL, który ukazał się w jednym z ogólnopolskich dzienników.

 

W materiale zatytułowanym "Morawiecki vs. Kosiniak-Kamysz", w dwóch kolumnach zestawiono stwierdzenia dotyczące PiS, którego skrót rozwinięto jako "Pazerni i Skąpi" oraz PSL, które opisano jako "Potrafią Służyć Ludziom". Zestawiono także wizerunki Morawieckiego i lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza. W kolumnie PiS opatrzonej wizerunkiem premiera napisano m.in: "Podniósł wiek emerytalny rolnikom. Od 1 stycznia 2018 r. skazał rolników na pracę do śmierci"; "Wyprzedawał polską ziemię obcokrajowcom. Ponad 1000 hektarów trafiło w obce ręce w samym tylko 2017 roku rządów PiS".

 

Oświadczenie w dzienniku

 

W materiale charakteryzowano także Morawieckiego jako tego, który "dorobił się na krzywdzie frankowiczów" i "chce, żeby Polacy zapierd... za »miskę ryżu«"; podczas gdy szef PSL m.in. "zagwarantował rolnikom wcześniejsze emerytury" i "walczy o emeryturę bez podatku".

 

Zgodnie z postanowieniem sądu KW PSL ma opublikować - w tym samym dzienniku, w którym ukazał się materiał wyborczy - oświadczenie o treści: "W dn. 19.10.2018 r. Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe opublikował w dzienniku Super Express materiał wyborczy, w którym podano nieprawdziwe informacje, jakoby: 1. Mateusz Morawiecki podniósł wiek emerytalny rolników od 1 stycznia 2018 r.; 2. Mateusz Morawiecki wyprzedał ponad 1000 hektarów polskiej ziemi rolnej na rzecz cudzoziemców w 2017 r".

 

"W 2017 r. sprzedano wyłącznie 70,64 ha nieruchomości rolnych Skarbu Państwa na rzecz cudzoziemców" - podkreślono w sprostowaniu.

 

Sprostowanie nie pojawi się w internecie

 

Zgodnie z postanowieniem Sądu Apelacyjnego w Warszawie, KW PSL nie musi jednak publikować sprostowania na stronie internetowej komitetu wyborczego. "Nie ma ona (strona internetowa komitetu wyborczego - red.) charakteru prasy z uwagi na brak periodyczności oraz zakres przedmiotowy publikowanych tam informacji, związanych ściśle z danym komitetem wyborczym" - czytamy w uzasadnieniu SA w Warszawie.

 

Zgodnie z postanowieniem, KW PSL będzie musiało także pokryć koszty postępowania zażaleniowego.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie