Prezydent Duda: trzeba znowelizować ustawę o Sądzie Najwyższym

Polska
Prezydent Duda: trzeba znowelizować ustawę o Sądzie Najwyższym
PAP/Jacek Turczyk

Postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie wieku sędziów Sądu Najwyższego samo w sobie nie zmienia polskiego prawa, a jedynie zobowiązuje do podjęcia określonych działań - mówił w piątek w TVP prezydent Andrzej Duda. Jak powiedział, "trzeba znowelizować ustawę".

- To nie jest tak, że postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej obowiązuje i ono samo w sobie zmienia polskie prawo - podkreślił prezydent, który w piątek był gościem "Wiadomości" TVP.

 

- Tam jest wyraźnie w tym postanowieniu napisane, że to jest postanowienie, które zobowiązuje polskie prawo do podjęcia określonych działań - dodał.

 

Przyznał, że w tym przypadku "trzeba znowelizować ustawę". - Trzeba też zwrócić uwagę na to, że jeśli będzie nowelizacja ustawy to tak, jakby wyrok zapadł - zwrócił uwagę.

 

Według prezydenta Małgorzata Gersdorf jest obecnie sędzią w stanie spoczynku.

 

16 listopada rozprawa w Luksemburgu

 

Trybunał Sprawiedliwości UE zdecydował w ubiegły piątek o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących przechodzenia sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia w stan spoczynku. Przepisy ustawy o SN w tym zakresie odnoszą się też do sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego. TSUE przychylił się w pełni do wniosku Komisji Europejskiej w tej sprawie.

 

Rozprawa dotycząca zawieszenia obowiązywania nowelizacji ustawy o SN (w tym przywrócenia do orzekania sędziów odesłanych na przedwczesną emeryturę) jest zaplanowana na 16 listopada. 

mta/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie