Konta Amnesty International zamrożone przez indyjskie władze

Świat
Konta Amnesty International zamrożone przez indyjskie władze
Flickr/backpacker01/CC BY 2.0
Zdjęcie ilustracyjne

Indyjskie władze zamroziły konta bankowe Amnesty International (AI) po 10-godzinnym przeszukaniu biura tej organizacji w Bangalurze - podała w piątek ta NGO, ostrzegając, że dla organizacji broniących praw człowieka w Indiach nastały "mroczne dni".

Przeszukanie przeprowadziła specjalna agencja bezpieczeństwa zajmująca się przestępstwami gospodarczymi (ED). Pięciu pracowników agencji weszło do siedziby AI w nocy z czwartku na piątek i przez 10 godzin przeszukiwało biuro i sprawdzało dokumenty - poinformowała organizacja w rozmowie z agencją EFE. W czasie przeszukania funkcjonariusze nakazali pracownikom przerwanie pracy i zakazali używania komputerów i telefonów komórkowych.

 

Według AI konta organizacji w Indiach zostały zamrożone, "uniemożliwiając pracę" organizacji. "To kolejny atak władz na społeczeństwo obywatelskie w tym kraju" - napisała w oświadczeniu AI. Dyrektor wykonawczy indyjskiego oddziału Aaakar Patel zaalarmował, że "z każdym kolejnym razem organy rządowe coraz bardziej traktują organizacje broniące praw człowieka jak organizacje przestępcze".

 

"W Indiach nastały mroczne dni"

 

"Niestety w Indiach nastały mroczne dni. Zamiast bronić praw człowieka, jak obiecał, rząd teraz celuje w tych, którzy o nie walczą" - ubolewał Patel.

 

Siedziba AI w Bangalurze jest obserwowana przez ED od około dwóch lat ze względu na możliwe złamanie przepisów dotyczących finansowania z zagranicy. W oświadczeniu dla mediów ED z kolei poinformowała, że prowadzone śledztwo ma wyjaśnić, czy nie doszło do unikania płacenia podatków przez AI za pośrednictwem partnera handlowego, który uzyskał środki z zagranicy.

 

Jak zauważa EFE, w ostatnich latach władze Indii wprowadziły uderzające w organizacje non-profit rozwiązania wynikające z zaostrzenia przepisów dotyczących finansowania fundacji z zagranicy, w tym pozarządowej organizacji Greenpeace.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie