Ekonomiści: hamuje wzrost zatrudnienia. Systematycznie spada liczba ofert pracy w urzędach.

Polska
Ekonomiści: hamuje wzrost zatrudnienia. Systematycznie spada liczba ofert pracy w urzędach.
Archiwum Polsat News

Spada liczba ofert pracy i hamuje wzrost zatrudnienia. Dynamika wzrostu zatrudnienia jest obecnie na najniższym poziomie od końca 2016 roku. Ekonomiści wskazują, że rynek przesuwa się do "nowego punktu równowagi" - informuje portal money.pl

Jak przypomina money.pl, wrzesień przyniósł rekord bezrobocia. Według oficjalnych statystyk liczba osób bez pracy spadła poniżej miliona, co oznacza stopę bezrobocia na poziomie zaledwie 5,7 proc. - wynika z najnowszych danych GUS.


Bezrobocie w Polsce spada niemal nieprzerwanie od początku 2014 roku. Jednak zdaniem ekonomistów szczyt koniunktury gospodarczej mamy już za sobą i trzeba się przygotować na spowolnienie.

 

We wrześniu - mniej niż 100 tys. ofert pracy


Portal zwraca uwagę, że lektura opracowania GUS na temat rynku pracy pozwala stwierdzić, że we wrześniu w urzędach pracy było mniej niż 100 tys. ofert pracy. Nie licząc grudniowych statystyk, które co roku charakteryzują się nadzwyczajnym spadkiem w tej kategorii, jest to najgorszy wynik od lutego 2017 roku.


"Pracodawcy nadal zgłaszają nowe oferty pracy, choć w sposób niestabilny. Mogą przyczyniać się do tego niedobory pracowników w pewnych branżach i zawodach oraz utrzymywanie się w nich popytu na pracę, podczas gdy w innych popyt wydaje się wyczerpywać" - wynika z badań Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.


Ekonomiści wskazują, że braki siły roboczej oraz silne niedopasowanie podaży i popytu na rynku pracy, a także czynniki o charakterze cyklicznym pozwalają przypuszczać, iż w gospodarce wyczerpują się możliwości dalszego spadku bezrobocia rejestrowanego - pisze money.pl

 

Stopa bezrobocia w sierpniu - najniższa od 28 lat

 

Stopa bezrobocia w sierpniu 2018 r. wyniosła 5,8 proc. wobec 5,9 proc. w lipcu. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w sierpniu 958,6 tys. wobec 961,8 tys. osób przed miesiącem - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

msl/ money.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie