USA znosi ograniczenia dla importu polskiej wieprzowiny

Biznes
USA znosi ograniczenia dla importu polskiej wieprzowiny
pixabay/Alexas_Fotos

Departament Rolnictwa USA znosi ograniczenia dla importu polskiej wieprzowiny - poinformowało w czwartek Ministerstwo Spraw Zagranicznych na Twitterze.

Dodano, że w wyniku wspólnej interwencji MSZ, MRiRW, Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz MPiT, USA zniosły ograniczenia na import wieprzowiny z 16 polskich zakładów.

 

 

"Ograniczenia na import wieprzowiny ze strony USA dotyczą obecnie jedynie 2 zakładów" - czytamy. Ministerstwo rolnictwa poinformowało później, że ograniczenia dotyczą ostatecznie 3 zakładów: w Sokołowie, Ełku i Łukowie.

 

Stany Zjednoczone 18 października tego roku wstrzymały czasowo import polskiej wieprzowiny, tłumacząc, że dostawy produktów pochodziły z zakładów znajdujących się w strefie z ograniczeniami w związku z afrykańskim pomorem świń (ASF) i zgodnie z międzynarodowymi przepisami nie powinny one eksportować mięsa.

 

Ardanowski: to dobra wiadomość

 

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że tak szybkie rozwiązanie problemu importu mięsa było możliwe, dzięki zaangażowaniu wielu osób, m.in. minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, która rozmawiała z ambasadą USA w Warszawie, ambasadora Polski w Waszyngtonie, Inspekcji Weterynaryjnej, która szybko przekazywała niezbędne informacje i dokumenty. - To pokazuje, że w takich sprawach trzeba działać natychmiast, zdecydowanie i szybko - podkreślił minister.

 

 

Ardanowski poinformował, że w czwartek odbył rozmowę z unijnym komisarzem ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisem Andriukaitisem. - Zwróciłem komisarzowi uwagę, że jest problem, bo wiele krajów nie rozumie, na czym polega regionalizacja eksportu związana z występowaniem afrykańskiego pomoru świń. Dla Polski wyjaśnienie tych kwestii jest bardzo istotne - podkreślił minister.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie