"Jest duża szansa, że Koalicja Obywatelska będzie rządzić w ponad połowie sejmików"

Polska

Jest duża szansa, że w ponad połowie sejmików wojewódzkich będzie współrządzić Koalicja Obywatelska; myślę, że to będzie dziesięć do sześciu - powiedziała w czwartek szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Według niej to oznacza, że wybory samorządowe "skończyły się klęską PiS".

- Sukces wyborczy niesamowity w miastach, ale również jeżeli chodzi o sejmiki, jest duża szansa, że w ponad połowie będzie współrządzić Koalicja Obywatelska. Myślę, że to będzie dziesięć do sześciu. To oznacza jedno: te wybory skończyły się klęską PiS. To pierwsze, myślę, z serii wyborów, które będą poniżej ich oczekiwań - powiedziała szefowa Nowoczesnej na konferencji prasowej liderów Koalicji Obywatelskiej w czwartek.

 

Lubnauer wyraziła zadowolenia z tego, że tak wielu Polaków wzięło udział w wyborach samorządowych. - Wyższa frekwencja niż dotychczas i wyższa frekwencja wśród kobiet niż wśród mężczyzn. Uważam, że to nasz wspólny sukces, ale to zaowocowało też tym, że bardzo wiele kobiet weszło do samorządów - powiedziała.

 

Schetyna: nie ma innej alternatywy

 

Lider PO Grzegorz Schetyna pytany, czy rozmawiał już z liderami SLD i ludowców o sejmikowych koalicjach, odparł, że takich rozmów jeszcze nie było.

 

- Na razie konsultujemy je na poziomie lokalnym, regionalnym. Oczywiście będziemy rozmawiać, ale jeszcze trochę czasu jest potrzebne - mówił. - Ja uważam, że tu nie ma alternatywy - zaznaczył szef Platformy.

 

Podkreślił w tym kontekście, że cieszy się z deklaracji prezesa ludowców i szefa SLD wykluczających możliwość zawarcia koalicji z PiS.

 

- Uważam, że to ma sens, żebyśmy pokazali, że wyciągnęliśmy wnioski z tego, że nie byliśmy może wszyscy razem przy kampanii i przy urnach wyborczych, ale tutaj chcemy być razem, żeby bronić tego, co jest najważniejsze, czyli demokracji i podmiotowości samorządu - dodał Schetyna.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie