Z Sejmu do sejmiku. Mandat posła wygaśnie

Polska
Z Sejmu do sejmiku. Mandat posła wygaśnie
zdj. archiwalne/Adrian Grycuk/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0 PL

Wybrany w 2015 r. z listy PO poseł Stanisław Huskowski zamieni Sejm na sejmik dolnośląski. W ławach poselskich może go zastąpić Tadeusz Maćkała, który w niedzielę został wybrany do powiatu lubińskiego z listy PiS; przed trzema laty ubiegał się o mandat posła z listy Platformy.

Według oficjalnych wyników wyborów Huskowski, który startował do sejmiku dolnośląskiego z listy Rafała Dutkiewicza, wygrał wybory w swoim okręgu i zostanie radnym wojewódzkim. Jeszcze przed startem deklarował, że po wygranej zrezygnuje z pracy w parlamencie.

Huskowski w 2015 r. był liderem listy PO na ziemi legnickiej i jeleniogórskiej. Został posłem, lecz w lipcu 2017 r. został przez zarząd krajowy PO wykluczony z partii podobnie jak inny dolnośląski poseł PO Jacek Protasiewicz oraz Michał Kamiński. Ostatecznie wspólnie z posłem PO Stefanem Niesiołowskim założyli koło poselskie Unia Europejskich Demokratów. UED połączyło się potem z klubem sejmowym PSL.

 

- Jeśli zostanę wybrany do sejmiku na pewno zrezygnuję z pracy poselskiej. W Sejmie nie mam wpływu na nic, a w pracy samorządowej będę mógł się realizować - deklarował na początku kampanii samorządowej Huskowski, który był przed laty radnym i prezydentem Wrocławia (2001-2002).

 

Kto może objąć mandat

 

Mandat posła wygaśnie automatycznie. Wyniki wyborów do Sejmu z 2015 r. pokazują, że mandat po Huskowskim może objąć Iwona Krawczyk, która w 2015 r. również startowała do Sejmu z tej samej listy. W poprzedniej kadencji była wicemarszałkiem województwa i radną wojewódzką. W tegorocznych wyborach również zdobyła mandat radnej wojewódzkiej i w rozmowie z radiem Wrocław zapowiedziała, że nie interesuje ją objęcie mandatu posła.

 

Kolejnym kandydatem do objęcia mandatu posła z listy Platformy Obywatelskiej jest Tadeusz Maćkała, który w ostatnią niedzielę dostał się do rady powiatu lubińskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości. W powiatowych wyborach otrzymał 1429 głosów. Przed trzema laty w wyborach do Sejmu dostał 5344 głosy. Maćkała to doświadczony samorządowiec i parlamentarzysta.

 

- Pytanie, czy obejmę mandat posła jest przedwczesne. Nie zastanawiam się nad tym i nie będę tego robił, póki nie zadzwoni do mnie ktoś z Kancelarii Sejmu. Najpierw musi być wygaszony mandat posła Huskowskiego, potem pani Krawczyk musi złożyć oświadczenie o rezygnacji z mandatu. Mnie ta sprawa na razie nie dotyczy - powiedział w środę Maćkała.

 

Dodał, że od 2006 r. jest bezpartyjny i jedynie kandydował z list PiS i PO. W 2006 r. został wykluczony z Platformy Obywatelskiej za to, że zdecydował się kandydować z lokalnego komitetu Twój Lubin w wyborach na prezydenta Lubina. Był wówczas senatorem.

 

Wcześniej, w latach 90-tych Maćkała był wiceprezydentem i prezydentem Lubina. W 1997 r. został posłem z listy AWS - należał wówczas do Partii Chrześcijańskich Demokratów. Jako działacz chrześcijański zdobył też mandat poselski w 2001 r. z listy PO.

 

W 2010 r. został radnym powiatowym z listy Komitetu Twój Lubin; w 2011 r. startował do Sejmu z listy PSL; w 2014 r. był na liście PO w wyborach do sejmiku województwa. W 2015 r. ponownie z listy PO kandydował do Sejmu

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie