W Rzymie i całym Lacjum zniesiono wymóg zaświadczeń lekarskich w szkole

Świat
W Rzymie i całym Lacjum zniesiono wymóg zaświadczeń lekarskich w szkole
flickr/Massimiliano Calamelli/CC BY SA 2.0

W szkołach w stołecznym regionie Lacjum (w tym w Rzymie) nie są już wymagane zaświadczenia lekarskie w przypadku choroby uczniów trwającej dłużej niż pięć dni. "To uproszczenie, które ograniczy biurokrację" - tak władze tłumaczą przepisy.

W przypadku nieobecności ucznia, która z powodu choroby trwa powyżej pięciu dni, wystarczy usprawiedliwienie wystawione przez rodzica. Dotychczas było to możliwe wyłącznie w przypadku krótszej niedyspozycji.

 

Może to też, jak się zauważa, ograniczyć kolejki do lekarzy, bo nie trzeba umawiać się specjalnie na wizytę po zaświadczenie stwierdzające, że uczeń może powrócić po chorobie do szkoły, a zatem nie będzie innych zarażać na przykład grypą. Właśnie orzeczenie, że uczeń jest już zdrowy było głównym celem stosowania tej praktyki.

 

Nowe rozporządzenie znalazło się w pakiecie regionalnych przepisów dotyczących uproszczenia procedur i biurokracji. Jak podkreślił szef wydziału ds. służby zdrowia w regionie Lacjum Alessio D'Amato z ograniczenia biurokratycznych wymogów skorzystają zarówno rodziny kilkuset tysięcy uczniów, jak i placówki szkolne. Zapewnił jednocześnie, że nie oznacza to w żadnym razie obniżenia poziomu opieki zdrowotnej.

 

Władze regionu zastosowały się do sugestii ekspertów medycznych, którzy wskazywali na to, że tego typu zaświadczenia są zupełnie niepotrzebne, jeśli bierze się pod uwagę troskę o nierozprzestrzenianie się chorób w klasach. Lekarze argumentowali, że chorobą zakaźną można zarazić się od kogoś w okresie jej rozwoju, a nie w fazie rekonwalescencji.

 

Wcześniej na zniesienie zaświadczeń lekarskich zdecydowało się kilka innych regionów we Włoszech, między innymi Lombardia, Friuli-Wenecja Julijska i Piemont. 

jm/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie