Opozycja przeciwko projektowi PiS, aby ustanowić 12 listopada br. dniem wolnym

Polska
Opozycja przeciwko projektowi PiS, aby ustanowić 12 listopada br. dniem wolnym
PAP/Radek Pietruszka

Sejm skierował projekt do drugiego czytania. Przeciw skierowaniu do dalszych prac projektu autorstwa posłów PiS, ustanawiającego 12 listopada 2018 dniem wolnym od pracy, były wszystkie kluby opozycyjne.

Podczas pierwszego czytania projektu ustawy o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości kluby poselskie PO, PSL-UED, Kukiz'15, Nowoczesna zapowiedziały, że nie poprą proponowanego projektu ustawy. Klub PiS opowiedział się za przyjęciem projektu.

 

Poseł PiS Piotr Babinetz złożył wniosek o przystąpienie do drugiego czytania projektu niezwłocznie po zakończeniu pierwszego czytania bez odsyłania projektu do komisji.

 

"Ta ustawa to kolejny bubel prawny"

 

Z kolei poseł Kukiz'15 Józef Brynkus wniósł o odrzucenie ustawy w pierwszym czytaniu.

 

Posłanka PO Joanna Frydrych zapowiedziała, że klub PO nie poprze proponowanego projektu ustawy. - Ta ustawa to kolejny bubel prawny i jest nieprzemyślana. Jej zdaniem projekt ustawy "nie trafia do wszystkich pracowników, uderza przedsiębiorców i dzieli Polaków" - uzasadniła Frydrych.

 

Z kolei przedstawicielka wnioskodawców posłanka PiS Elżbieta Kruk zwróciła uwagę, że "w tym roku 11 listopada przypada w niedzielę i stąd niniejsza epizodyczna ustawa".

 

- 11 listopada jest zwyczajowo dniem wolnym od pracy. Ustanowienie 12 listopada tego roku wolnym nie wpłynie zatem istotnie na wzrost gospodarczy do lat poprzednich. Projekt natomiast wywołuje pozytywne skutki społeczne - dodała.

 

Według Kruk "uczynienie 12 listopada dniem wolnym od pracy pozwoli Polakom na godniejsze uczczenie jubileuszu odzyskania niepodległości".

 

PiS złożył trzy poprawki

 

Zgodnie z nimi tego dnia będą pracować publiczne szpitale i apteki.

 

Przed przystąpieniem do głosowania nad projektem projektu ustawy o święcie narodowym z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości poseł PiS Piotr Babinetz złożył trzy poprawki.

 

Według jednej z poprawek świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i ambulatoriach finansowanych ze środków publicznych miałyby być udzielane tego dnia według zaplanowanej kolejności. Ponadto dostępność miałyby zapewnić też apteki.

 

Dwie pozostałe poprawki mają charakter redakcyjny.

 

 

 

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie