Gdzie wybrano prezydentów miast, a gdzie potrzebna będzie II tura. Sprawdź oficjalne wyniki

Polska
Gdzie wybrano prezydentów miast, a gdzie potrzebna będzie II tura. Sprawdź oficjalne wyniki
PAP/Wojciech Pacewicz

Państwowa Komisja Wyborcza na bieżąco uzupełnia oficjalne wyniki wyborów na prezydentów miast. W części z nich rozstrzygnięcie zapadło już w I turze. W innych miastach wyborcy ponownie pójdą do urn 4 listopada. Kto wygrał, a kto jeszcze musi powalczyć o głosy mieszkańców - wyniki przedstawiamy poniżej.

Bełchatów

 

Prezydent Mariola Czechowska do II tury przeszła uzyskując 4 tys. 747 głosów (18,94 proc.). Lepszy wynik osiągnął Dariusz Matyśkiewicz (KW Wyborców Plus), którego poparło 5 tys. 444 osób (21,72 proc.).

 

Biała Podlaska

 

W II turze rozstrzygną się wybory prezydenckie w Białej Podlaskiej. Urzędujący od 2014 roku prezydent Dariusz Stefaniuk zdobył w I turze 44,03 proc. głosów. Jego kontrkandydatem 4 listopada będzie kandydat Koalicji Obywatelskiej - Michał Litwiniuk - na którego w niedzielę zagłosowało 32,45 proc. uprawnionych.

 

Białystok

 

Urzędujący od 2006 roku prezydent Tadeusz Truskolaski ponownie zapewnił sobie reelekcję. W niedzielnych wyborach zdobył 56,21 proc. głosów - równo o 20 punktów procentowych więcej, niż Jacek Żalek (Zjednoczona Prawica). Trzecie miejsce w wyborach zajął Tadeusz Arłukowicz z KWW "Białystok na Tak". Zdobył 7,93 proc. głosów - wynika z danych umieszczonych na stronie PKW.

 

Bydgoszcz

 

Rządzący Bydgoszczą od 2010 r. Rafał Bruski z Platformy Obywatelskiej został wybrany na kolejną kadencję już w pierwszej turze, zdobywając 54,64 proc. głosów - ogłosiła w poniedziałek Miejska Komisja Wyborcza. Bruski pokonał posła Tomasza Latosa (PiS) - 29,59 proc. głosów, a także prezesa partii Wolność w regionie kujawsko-pomorskim Marcina Sypniewskiego - 6,17 proc. głosów, wiceprezydent Bydgoszczy Annę Mackiewicz (SLD) - 6,08 proc. głosów i posła Pawła Skuteckiego (Kukiz'15) - 3,51 proc. głosów.

 

Chełm

 

Urzędująca prezydent Chełma Agata Fisz (SLD) zmierzy się w II turze z kandydatem PiS Jakubem Banaszkiem. Fisz uzyskała 43,49 proc. głosów, a Banaszek - 36,73 proc. Odpadli: Dariusz Grabczuk (Koalicja Obywatelska) - 10,97 proc., Justyna Manasterska-Raszka (PSL) - 5,46 proc. głosów, oraz Paweł Białas (Kukiz’15) - 3,35 proc. głosów.

 

Chorzów

 

Andrzej Kotala (PO) ponownie zapewnił sobie prezydenturę w I turze, uzyskując 65,03 proc. głosów. Drugi wynik należy do byłego senatora PO, a obecnie PiS - Leszka Piechoty. Głosowało na niego 14,60 proc. mieszkańców Chorzowa.

 

Częstochowa

 

Krzysztof Matyjaszczyk (SLD) został po raz trzeci prezydentem, zwyciężając w I turze. Podobnie jak przed czterema laty, pokonał Artura Warzochę (obecnie senatora PiS - Zjednoczona Prawica), choć wtedy nastąpiło to w II turze. Matyjaszczyk zdobył w niedzielę 59,76 proc., a Warzocha - 25,54 proc. Kolejne miejsca zajęli: Marcin Maranda (KWW "Mieszkańcy Częstochowy") - 6,17 proc., Tomasz Jaskółka (Kukiz'15) - 5,27 proc. i Jacek Krawczyk (PO) - 2,83 proc.

 

Dąbrowa Górnicza

 

Za dwa tygodnie mieszkańcy ponownie pójdą do urn. Zwycięzcą I tury został Marcin Bazylak z SLD, którego poparło 34,23 proc. głosujących. Jego kontrkandydatem będzie Robert Warwas z PiS. W I turze Warwas zdobył 25,26 proc. Urzędujący prezydent Zbigniew Podraza (SLD) zrezygnował z ubiegania się o reelekcję, uzyskał natomiast mandat radnego miejskiego.

 

Elbląg

 

W II turze spotkają się ci sami kandydaci, co cztery lata temu. Lepszy wynik uzyskał wówczas startujący z poparciem PSL Witold Wróblewski. Podczas niedzielnych wyborów zdobył 48,78 proc. głosów. Jego kontrkandydatem będzie były prezydent Elbląga, Jerzy Wilk (PiS). Głos na niego oddało 28,69 proc. uprawnionych.

 

Gdynia

 

67,88 proc. - tyle w I turze zdobył urzędujący od 1998 roku prezydent Wojciech Szczurek. To jego najsłabszy wynik od początku startów w wyborach na prezydenta Gdyni. W przeszłości zdobywał kolejno: 77,26 proc. (2002), 85,81 proc. (2006), 87,39 proc. (2010) i 79,01 proc. (2014). Tegoroczny wynik Szczurka zapewnił mu jednak szóstą kadencję. Jego najgroźniejszy rywal, Marcin Horała (PiS), zdobył 16,85 proc. głosów. Trzeci był Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski z KWW "Wspólna Gdynia". Uzyskał wynik 11,28 proc.

 

Gorzów Wielkopolski

 

Urzędujący prezydent Jacek Wójcicki pokonał w I turze m.in. kandydatów PO oraz PiS i zapewnił sobie reelekcję zdobywając 65,21 proc. głosów. Drugi wynik osiągnął Sebastian Pieńkowski (PiS) - 15,23 proc.

 

Inowrocław

 

Rządzący od 2002 roku Ryszard Brejza (startujący z własnego komitetu) został po raz piąty prezydentem miasta - podała Państwowa Komisja Wyborcza. W I turze otrzymał 58,5 proc. głosów. Drugi wynik uzyskał kandydat Zjednoczonej Prawicy Ireneusz Stachowiak z Solidarnej Polski - 24,93 proc głosów. 

 

Jastrzębie-Zdrój

 

Już w I turze reelekcję zapewniła sobie popierana przez PO prezydent Anna Hetman, która zdobyła 50,71 proc. głosów. Drugi wynik wyborczy osiągnął kandydat PiS, Łukasz Kasza. Głosowało na niego 35,86 proc. uprawnionych.

 

Kielce

 

Europoseł PO Bogdan Wenta otrzymał 37,62 proc. głosów. W drugiej turze zmierzy się z Wojciechem Lubawskim. Urzędujący prezydent Kielc zdobył 29,20 proc. głosów. Trzecie miejsce zajął Piotr Liroy-Marzec. Głosowało na niego 16,02 proc. mieszkańców Kielc.

 

Legnica

 

Sojusz Lewicy Demokratycznej kontra Platforma Obywatelska - kandydaci tych dwóch partii spotkają się w II turze wyborów w Legnicy. Urzędujący prezydent Tadeusz Krzakowski startował jednak z ramienia własnego komitetu, a SLD wystawił innego kandydata). Krzakowski zdobył w I turze 42,52 proc. głosów. Z kolei wynik Jarosława Rabczenki (PO) to 26,57 proc. Z rywalizacji odpadli kandydaci PiS, SLD i Kukiz'15.

 

Lublin

 

Urzędujący od 2010 roku prezydent Krzysztof Żuk także zapewnił sobie reelekcję. Głosowało na niego 62,32 proc. wyborców, podczas gdy na kandydata Zjednoczonej Prawicy, Sylwestra Tułajewa - 31,48 proc. Jakub Kulesza z Kukiz'15 zdobył z kolei 2,98 proc. głosów.

 

Łomża

 

W I turze najlepszy wynik uzyskał urzędujący prezydent Andrzej Chrzanowski. Głosowało na niego 44,15 proc. wyborców. W II turze Chrzanowski zmierzy się z kandydatką PiS Agnieszką Muzyk, która uzyskała wynik 23,03 proc. głosów

 

Olsztyn

 

W II turze wyborów zmierzą się urzędujący prezydent Piotr Grzymowicz (33,78 proc.) i były włodarz Olsztyna Czesław Małkowski (30,66 proc.). Z walki o fotel prezydencki odpadł Michał Wypij (Zjednoczona Prawica), który zdobył w I turze 19 proc. głosów.

 

Opole

 

Urzędujący prezydent Arkadiusz Wiśniewski zdobył w I turze 70,35 proc. głosów. Kolejne miejsca zajęły: Violetta Porowska (PiS) - 11,56 proc. i Barbara Kamińska (Koalicja Obywatelska) - 10,82 proc.

 

Ostrołęka

 

W Ostrołęce także odbędzie się II tura wyborów prezydenta miasta. Zmierzą się w niej Łukasz Kulik (KWW Ostrołęka dla Wszystkich), który zdobył więcej głosów - 38, 12 proc. - niż obecnie urzędujący prezydent Janusz Kotowski (PiS) - 33,39 proc.

 

Piotrków Trybunalski

 

O reelekcję w II turze będzie walczył obecnie rządzący w Piotrkowie Krzysztof Chojniak, który w I turze zdobył 49,34 proc. głosów. Jego kontrkandydatką będzie Marlena Wężyk-Głowacka (Koalicja Obywatelska), która uzyskała poparcie równe 24,18 proc. głosów.

 

Płock

 

Andrzej Nowakowski (PO) zapewnił sobie w niedzielę trzecią kadencję w fotelu prezydenta miasta. Były poseł uzyskał w I turze 60,65 proc., wyprzedzając kandydatkę PiS Wiolettę Kulpę (29,23 proc.). Kolejne miejsca zajęli: Tomasz Kominek (PSL) - 6,95 proc. i Maciej Dąbrowski (Kukiz'15) - 3,17 proc. głosów.

 

Poznań

 

Poznaniacy również nie będą potrzebowali II tury. Urzędujący prezydent Jacek Jaśkowiak zapewnił sobie reelekcję, zdobywając 55,9 proc. Drugie miejsce zajął kandydat Zjednoczonej Prawicy, Tadeusz Zysk. Otrzymał 21,31 proc. głosów. 

 

Przemyśl

 

Zwycięzcą I tury został poseł Kukiz'15 Wojciech Bakun, który zdobył 41,49 proc. Jego kontrkandydatem za dwa tygodnie będzie Janusz Hamryszczak z PiS (26,41 proc.). Urzędujący prezydent Robert Choma zrezygnował z ubiegania się o reelekcję.

 

Radom

 

Obecny prezydent Radomia Radosław Witkowski (popierany przez Koalicję Obywatelską i SLD) i kandydat PiS oraz wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz weszli do II tury. Na Witkowskiego zagłosowało 39 445 osób (45,47 proc.), a na Skurkiewicza - 35 043 (40,39 proc.) - poinformowała Miejska Komisja Wyborcza w Radomiu.

 

Rybnik

 

Urzędujący prezydent Piotr Kuczera zapewnił sobie w niedzielę drugą kadencję. W I turze kandydat Koalicji Obywatelskiej zdobył 61,14 proc. głosów. Drugi wynik osiągnął Łukasz Dwornik z PiS, na którego głosowało 23,49 proc. wyborców.

 

Rzeszów

 

Tadeusz Ferenc, którzy rządzi Rzeszowem od 2002 r. wygrał w I turze i po raz piąty będzie rządził stolicą Podkarpacia. Ferenc (KW Stowarzyszenie Rozwój Rzeszowa Tadeusza Ferenca) uzyskał w niedzielę 63,76 proc. poparcia. Kandydat Zjednoczonej Prawicy poseł PiS Wojciech Buczak zdobył 28,86 proc. głosów. Trzeci wynik uzyskał poseł Kukiz’15 Maciej Masłowski - 3,58 proc. głosów.

 

Słupsk

 

Krystyna Danilecka-Wojewódzka, obecna wiceprezydent Słupska, została wybrana na prezydenta miasta w I turze wyborów samorządowych; uzyskała 53,19 proc. głosów. W wyborach startowała z komitetu wyborczego utworzonego wspólnie z Robertem Biedroniem, obecnym prezydentem Słupska. Pozostali kandydaci na prezydenta Słupska uzyskali następujące wyniki: Anna Mrowińska (PiS) - 22,55 proc. głosów, Beata Chrzanowska (Koalicja Obywatelska) - 17,53 proc., Mirosław Betkowski (KW SPO) - 4,74 proc., Rafał Kobus (KKW SLD lewica Razem) - 2 proc.

 

Sopot

 

Popierany przez Koalicję Obywatelską Jacek Karnowski zdobył 59,24 proc. głosów, ponownie zwyciężając w I turze. Na drugim miejscu znalazła się Grażyna Czajkowska z KWW "Kocham Sopot" (18,99 proc.), a na trzecim Piotr Meler, kandydat Prawa i Sprawiedliwości (17,92 proc.).

 

Sosnowiec

 

Także tutaj reelekcję w I turze zapewnił sobie kandydat Koalicji Obywatelskiej. Prezydent Arkadiusz Chęciński zdobył 66,72 proc., czyli o ponad 50 punktów procentowych więcej, niż będąca na drugim miejscu Grażyna Welon (PiS) - 14,89 proc. Trzeci wynik (8,83 proc.) zanotował Tomasz Niedziela z SLD.

 

Szczecin

 

W Szczecinie odbędzie się II tura. W I wygrał urzędujący prezydent Piotr Krzysztek, który zdobył 47,25 proc. głosów. Jego rywalem będzie Bartłomiej Sochański (PiS), na którego głosowało 21,99 proc. wyborców. W rywalizacji o fotel prezydenta Szczecina odpadł poseł PO Sławomir Nitras. Zdobył 21,81 proc. głosów.

 

Świnoujście

 

Janusz Żmurkiewicz pełnił funkcję prezydenta miasta w latach 1984-1989 oraz ponownie od 2002 roku. W niedzielnych wyborach zapewnił sobie kolejną kadencję, zdobywając 51,47 proc. głosów. Drugi wynik odnotowała Joanna Agatowska z SLD. Osiągnęła wynik 40,04 proc. 

 

Toruń

 

Rządzący Toruniem od 2002 roku Michał Zaleski (kandydat niezależny) będzie prezydentem przez pięć kolejnych lat. Uzyskał w I turze 55,4 procent głosów. Drugie miejsce zajął Tomasz Lenz (Koalicja Obywatelska) - 23,8 proc. Trzecie miejsce zajął obecny wiceprezydent miasta Zbigniew Rasielewski z PiS - 8,5 proc. głosów, a czwarte Sylwia Kowalska (My Toruń) - 7 proc. głosów.

 

Wałbrzych

 

Dotychczasowy prezydent Roman Szełemej wygrał wybory w I turze, zdobywając 84,49 proc. głosów. Drugie miejsce zajął popierany przez PiS poseł Wolnych i Solidarnych, Ireneusz Zyska. Osiągnął wynik 13,10 proc.

 

Włocławek

 

Urzędujący prezydent, kandydat Koalicji Obywatelskiej Marek Wojtkowski oraz kandydat Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Chmielewski zmierzą się w II turze wyborów. Wojtkowski zdobył 26,25 proc. głosów, a jego kontrkandydat - 23,39 proc. Trzecie miejsce zajął Krzysztof Kukucki (SLD), na którego głos oddało 20,76 proc. wyborców. 

 

Zakopane

 

Obecny burmistrz Zakopanego Leszek Dorula startujący z komitetu wyborczego Prawo i Sprawiedliwość został ponownie wybrany na ten urząd uzyskując 56,5 proc. poparcia. Jego główny oponent Marek Donatowicz uzyskał poparcie na poziomie 28,80 proc.

 

Zamość

 

Urzędujący prezydent Andrzej Wnuk, ubiegający się o reelekcję, wygrał wybory w I turze, zdobył 51,52 proc. głosów. Wnuk jest prezydentem Zamościa od 2014 r. Jest bezpartyjny. Startował w wyborach popierany przez PiS.

 

Jego rywale uzyskali kolejno: Marta Pfeifer (KWW Marty Pfeifer) - 19,37 proc. głosów, Sławomir Ćwik (Koalicja Obywatelska) - 17,82 proc., Jarosław Sachajko (Kukiz ’15) - 11,29 proc.

 

Zielona Góra

 

Janusz Kubicki już w I turze zapewnił sobie czwartą kadencję w roli prezydenta miasta. Zdobywając 58,20 proc. głosów pokonał m.in. Piotra Barczaka (PiS), na którego głosowało 17,92 proc. uprawnionych.

 

Wyniki sondażowe

 

Wciąż nie opublikowano oficjalnych wyników wyborów prezydenckich m.in. w stolicy, Gdańsku czy Kielcach. Według sondażu exit poll, I tura rozstrzygnęła rywalizację m.in. w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu.

 

Warszawa

 

Rafał Trzaskowski wygrał z Patrykiem Jakim bitwę o fotel prezydenta Warszawy już w I turze - wynika z sondażu IPSOS. Kandydat Koalicji Obywatelskiej miał zdobyć 54,1 proc głosów, podczas gdy Jaki 30,9 proc. Na trzecim miejscu znaleźć ma się Jan Śpiewak (Wygra Warszawa), który zdobył 3,0 proc. głosów. Kolejne pozycje - według badania exit poll - zajęli ex equo Justyna Glusman (Ruchy Miejskie dla Warszawy) i Marek Jakubiak (Kukiz'15). Uzyskali po 2,6 proc. Kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej Andrzej Rozenek - 1,5 proc. głosów.

 

Gdańsk

 

W Gdańsku - zgodnie z sondażem Ipsos - w I turze wyborów zwyciężył urzędujący prezydent. Paweł Adamowicz zdobył 36,7 proc głosów i zmierzy się w II turze z Kacprem Płażyńskim (PiS), który odnotował wynik 32,3 proc. Z walki o fotel prezydenta Gdańska odpadł Jarosław Wałęsa (PO), który zdobył 25,3 proc głosów i zajął trzecie miejsce.

  

Kraków

 

Urzędujący od 2002 roku prezydent Jacek Majchrowski miał wygrać I turę wyborów zdobywając 43,7 proc. głosów. Oznaczałoby to, że mieszkańcy Krakowa za dwa tygodnia ponownie pójdą do urn. Kontrkandydatką Majchrowskiego ma być Małgorzata Wassermann (PiS), która według sondażu exit poll zdobyła 33,6 proc. głosów. Trzecie miejsce zajął Łukasz Gibała. Zdobył 16,8 proc. 

 

- Najwcześniej we wtorek rano Miejska Komisja Wyborcza w Krakowie ogłosi oficjalne wyniki wyborów samorządowych na prezydenta miasta i do Rady Miasta - poinformował w poniedziałek po południu sędzia Rafał Lisak.

 

Łódź

 

Popierana przez Koalicję Obywatelską Hanna Zdanowska zwyciężyła uzyskując 70,1 proc. - wynika z sondażu exit poll. Drugie miejsce miał zająć poseł PiS Waldemar Buda z 24,2 proc. głosów.

  

Wrocław 

 

Wiele wskazuje na to, że także we Wrocławiu rozstrzygnięcie wyborów na prezydenta zapadło już w tę niedzielę. Według sondażu exit poll, popierany przez Koalicję Obywatelską Jacek Sutryk zdobył 50,1 proc. głosów i pokonał Mirosławę Stachowiak-Różecką. Posłanka PiS otrzymała 27,8 proc. głosów. 

zdr/luq/bas/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie