Putin zlecił wprowadzenie nowych sankcji gospodarczych wobec Ukrainy

Świat
Putin zlecił wprowadzenie nowych sankcji gospodarczych wobec Ukrainy
PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ/SPUTNI /KREMLIN POOL/

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w poniedziałek dekret przewidujący wprowadzenie "specjalnych środków ekonomicznych" wobec Ukrainy w odpowiedzi na jej "nieprzyjazne działania". Będą to nowe restrykcje i mają być one dopiero opracowane przez rząd Rosji. Zgodnie z poleceniem zawartym w dekrecie należy także opracować jeszcze wykaz osób prawnych i fizycznych, które zostaną objęte sankcjami.

Dokument podpisany przez Putina głosi, że działania podjęte przez Rosję są odpowiedzią na "nieprzyjazne" kroki ze strony Ukrainy wobec firm i obywateli rosyjskich i że celem jest ochrona interesów narodowych Rosji.

 

Dekret odwołuje się do przyjętej przez Rosję ustawy, która mówi o możliwej odpowiedzi władz w Moskwie na "nieprzyjazne działania Stanów Zjednoczonych i innych obcych państw". Ustawa ta przewiduje takie kroki odwetowe, jak przerwanie lub zawieszenie współpracy, wprowadzenie zakazu na wwożenie do Rosji takich czy innych towarów czy też na ich import z Rosji.

 

Latem br. Putin podpisał dekret o przedłużeniu do końca 2019 roku embarga na dostawy produktów żywnościowych z Ukrainy. Embargo żywnościowe dotyczy także krajów UE. Rosja wprowadziła je w reakcji na sankcje ogłoszone wobec niej przez Zachód po dokonanej w 2014 roku nielegalnej aneksji Krymu.

 

Ponadto w 2016 roku Rosja zakazała tranzytu przez swoje terytorium towarów z Ukrainy przeznaczonych dla krajów Azji Środkowej i Wschodniej. Rosyjski dziennik gospodarczy "Wiedomosti" podał w poniedziałek, że Ukraina w wyniku zakazu poniosła straty rzędu jedne trzeciej wartości tego eksportu.

 

paw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie