Orzeł o szerokości 310 metrów ze 100 tys. drzew. Na Pomorzu zasadzą las w kształcie polskiego godła

Polska
Orzeł o szerokości 310 metrów ze 100 tys. drzew. Na Pomorzu zasadzą las w kształcie polskiego godła
Wizualizacja - Nadleśnictwo Lipusz

Las posadzony w taki sposób, aby widziany z góry przypominał kształtem gigantycznego orła - to pomysł na uczczenie 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Właśnie ruszyły prace nad wielkim przedsięwzięciem w Lipuszu na Pomorzu. Leśnicy zasadzą drzewa na terenach dotkniętych ubiegłoroczną nawałnicą.

Gdańscy leśnicy razem z harcerzami Chorągwi Gdańskiej uznali, że takie połączenie procesu odbudowy zniszczonych przez huragan drzewostanów z obchodami rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i rozpoczęcia procesu odbudowy polskiej państwowości będzie godnym upamiętnieniem tych wydarzeń.

 

Orzeł "wyląduje" w miejscu, które zniszczył huragan 


- W dniu tym, w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przeprowadzimy akcję odnowienia lasu zniszczonego w wyniku huraganu tak, aby powstał widoczny z lotu ptaka wizerunek orła - godła naszego państwa. Wizerunek będzie miał szerokość ok. 310 m - informują leśnicy. 


Leśny orzeł "wyląduje" w miejscu stworzonym przez samą naturę, która pozbawiła ten teren drzew ponad rok temu.

 

Symbolika tego obszaru jest przy tym wyjątkowa, bowiem zachodnia granica Nadleśnictwa Lipusz była równocześnie granicą odrodzonego w 1918 roku, państwa polskiego.

 

Intensywna zieleń latem, złoto jesienią


Dendroglif powstanie na terenie o powierzchni 11 ha w zgodzie z zasadami sztuki leśnej, dzięki odpowiedniemu doborowi gatunków do warunków siedliskowych tego miejsca. Sylwetkę "orła" wypełni brzoza w otoczeniu sosny. Drzew ma być 100 tys. 

 

Wiosną na tle sosnowej zieleni wyróżniać się będzie jasną, świeżą zielenią liści, która latem stanie się intensywniejsza i głębsza. Jesienią przez około 2-3 tygodnie orzeł się "zazłoci". Późną jesienią, przez całą zimę i w okresie przedwiośnia barwy sylwetce "orła" będą nadawały białe pnie drzew na tle leśnego gruntu.

 

Wszystko to będzie widoczne z lotu ptaka - gdy posadzone drzewka już wyrosną i stworzą młodnik.

 

grz/dro/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie