"Działanie Ziobry to krok w stronę polexitu". Uchwała sędziów apelacji krakowskiej

Polska
"Działanie Ziobry to krok w stronę polexitu". Uchwała sędziów apelacji krakowskiej
PAP/Maciej Goclon

Działanie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry jest krokiem w stronę polexitu - ocenili w przyjętej w poniedziałek uchwale sędziowie apelacji krakowskiej. Dokument jest odpowiedzią na wniosek ministra do Trybunału Konstytucyjnego ws. TSUE. Stanowisko sędziów Sądu Apelacyjnego w Krakowie opublikowało na swojej stronie internetowej stowarzyszenie sędziów Themis.

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro 5 października wniósł do Trybunału Konstytucyjnego (TK) o uznanie za niekonstytucyjną regulacji prawa europejskiego w zakresie dopuszczalności występowania przez polskie sądy z pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawach dotyczących sądownictwa. Chodzi o ocenę konstytucyjności treści normatywnych zawartych w art. 267 Traktatu o funkcjonowaniu UE, który dotyczy procedury pytań prejudycjalnych.

 

Wniosek prokuratora generalnego w tej sprawie to rozszerzenie poprzedniego jego wniosku do TK z sierpnia br. Wówczas Ziobro skierował do TK wniosek dotyczący przepisów, na podstawie których SN na początku sierpnia br. zawiesił niektóre zapisy nowej ustawy o SN.

 

"Polska prędzej czy później znajdzie się poza UE"

 

"Jako sędziowie polscy jesteśmy zarazem sędziami unijnymi, podobnie jak obywatele Polski są zarazem obywatelami Unii Europejskiej, co daje im możliwość m.in. swobodnego podróżowania i podjęcia pracy na terenie całej Europy" - napisali w uchwale sędziowie Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Ich zdaniem utrzymanie obszaru UE bez granic wewnętrznych jest możliwe wtedy, kiedy we wszystkich państwach członkowskich jest podobny, wysoki poziom ochrony praw i wolności obywatelskich, gwarantowanych przez niezależne i apolityczne sądownictwo. "Drastycznie obniżając standardy w tej dziedzinie, Polska prędzej czy później znajdzie się poza Unią Europejską" - czytamy w uchwale.

 

Według sędziów krakowskiej apelacji minister sprawiedliwości kwestionując skuteczność orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE wobec Polski podważa istotę członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

 

"Tego rodzaju działanie jest wyraźnym krokiem w stronę polexitu, gdyż nie sposób pozostawać we wspólnocie europejskiej w sytuacji, gdy kwestionuje się jedną z podstawowych wartości, na których jest ona oparta, którą jest niezależność i apolityczność wymiaru sprawiedliwości" - podkreślono.

 

"Jest wiele dezinformacji"

 

Sędziowie zaznaczyli, że nie są upoważnieni do oceny politycznych, społecznych i ekonomicznych skutków ewentualnego wystąpienia Polski z Unii Europejskiej, jednak czują się zobowiązani do zwrócenia uwagi opinii publicznej, że skutkiem takiego działania będzie opuszczenie przez Polskę kręgu europejskiej kultury prawnej. - Będzie to oznaczało dalsze i znaczące obniżenie poziomu ochrony praw i wolności obywatelskich w Polsce gwarantowanego obecnie przez Kartę Praw Podstawowych, oraz inne akty prawa pierwotnego i pochodnego Unii Europejskiej - czytamy w poniedziałkowej uchwale.

 

Minister Ziobro podkreślał w ub. tygodniu, że nieprawdą jest jakoby jego wniosek do TK był próbą wyprowadzenia Polski z UE i próbą kwestionowania kompetencji TSUE. Ocenił także, że ws. jego wniosku jest wiele dezinformacji.

 

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że "pewne sprawy dotyczące zakresu obowiązywania polskiej konstytucji i relacji do niej regulacji UE muszą być wyjaśnione". - To nie ma nic wspólnego z żadnymi polexitami, ani z żadną antyeuropejskością - podkreślał.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie