Sto kilometrów nowego gazociągu na Podlasiu. Są pozwolenia na budowę

Polska
Sto kilometrów nowego gazociągu na Podlasiu. Są pozwolenia na budowę
Polsat News

Wojewoda podlaski wydał pozwolenia na budowę około 100 km gazociągu w Podlaskiem, który ma stanowić połączenie systemów przesyłowych Polski i Litwy - wynika z przekazanych PAP informacji urzędu wojewódzkiego i inwestora firmy Gaz-System SA. Gazociąg wysokiego ciśnienia ma być połączeniem systemów przesyłowych Polski i Litwy.

Chodzi o budowę gazociągu wysokiego ciśnienia, który ma być połączeniem systemów przesyłowych Polski i Litwy razem z infrastrukturą potrzebną do obsługi tego gazociągu w województwach mazowieckim, podlaskim i warmińsko-mazurskim - wyjaśnia urząd wojewódzki w Białymstoku.

 

Ta niezbędna infrastruktura to gazociąg DN 700 łączący Węzeł i Tłocznię Gazu Hołowczyce z projektowanym gazociągiem DN 700 relacji Rembelszczyzna - granica polsko-litewska - tłumaczy Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. w Warszawie. To ta spółka składała wnioski o pozwolenia.

 

Wojewoda podlaski wydał dotąd dwa zezwolenia: jedno na odcinek ponad 60,6 km, a drugie na trzy odcinki o łącznej długości ponad 38,5 km w powiatach: kolneńskim, grajewskim i suwalskim. Zezwolenia wydano we wrześniu i październiku.

 

Spółka Gaz-System poinformowała PAP, że to dwa pierwsze zezwolenia wydane ws. tej inwestycji. "Jest to część niezbędnych zgód administracyjnych, które powinny być uzyskane dla odcinka północnego gazociągu o łącznej długości 185 km do końca 2018 roku" - poinformował PAP Tomasz Pietrasieński z firmy Gaz-System.

 

Wyjaśnił, że w ramach projektu powstanie nowy, transgraniczny gazociąg, który połączy systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Litwy. Po stronie litewskiej operatorem systemu jest AB Amber Grid. "Dzięki realizacji inwestycji możliwy będzie rozwój systemu przesyłowego na nowych terenach oraz poprawa parametrów technicznych sieci w skali całego kraju" - informuje Pietrasieński. Dodał, że chodzi także o podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej regionów w północno-wschodniej Polsce oraz promocję gazu ziemnego jako "niskoemisyjnego paliwa do realizacji celów środowiskowych i klimatycznych Unii Europejskiej".

 

Pietrasieński poinformował, że cała inwestycja po polskiej stronie jest podzielona na dwa etapy. W pierwszym kroku ma być zbudowany północny odcinek gazociągu o długości 185 km od ZZU Rudka-Skroda (powiat kolneński, gmina Mały Płock) do granicy polsko-litewskiej. ZZU - zespół zaporowo upustowy pozwala na podzielenie gazociągu na odcinki, co umożliwia np. odcinanie przepływu gazu w razie awarii czy też opróżnianie odcinków. Północy odcinek będzie biegł przez pięć powiatów i 16 gmin w Podlaskiem i Warmińsko-Mazurskiem. Inwestycję projektuje firma OTS-IP sp. z o.o. Inwestycja ma być zakończona do końca 2021 r.

 

Odcinek południowy od Tłoczni Hołowczyce - do ZZU Rudka-Skroda to 158 km gazociągu w województwach podlaskim i mazowieckim. Będzie biegł przez siedem powiatów i 17 gmin. Projektant tego odcinka to Górnicze Biuro Projektów PANGAZ Sp. z o.o. Inwestycja ma być zakończona do końca czerwca 2022 r.

hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie