"Wielki projekt biznesowy środowiska PiS". Wieżowiec w centrum Warszawy

Polska
"Wielki projekt biznesowy środowiska PiS". Wieżowiec w centrum Warszawy
Wikipedia

"Na działce, na której środowisko polityczne Jarosława Kaczyńskiego uwłaszczyło się w latach 90., planowany jest supernowoczesny biurowiec, wart nawet 1 mld zł" - informuje "Gazeta Wyborcza". Inwestycję ma realizować spółka Srebrna, z którą związani są m.in. politycy PiS. Spółka odpowiada, że nie ma żadnych pozwoleń na budowę, choć wniosek został złożony w 2015 roku.

Działka, o której mowa, leży u zbiegu ulic Srebrnej i Towarowej. To jedna z droższych lokalizacji w Warszawie.

 

Autorzy tekstu, Wojciech Czuchnowski i Iwona Szpala, dotarli do dokumentów, z których ma wynikać, że w lutym rada fundacji Instytut im. Lecha Kaczyńskiego (która ma niemal 100 proc. udziałów w spółce Srebrna - red.) wydała zgodę "na podjęcie przez zarząd fundacji czynności związanych z realizacją przedsięwzięcia deweloperskiego przez spółkę Srebrna". Pod decyzją rady instytutu, według informacji gazety podpisali się m.in. Jarosław Kaczyński i szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

 

Głównym udziałowcem Srebrnej jest Instytut im. Lecha Kaczyńskiego

 

"Srebrna ma wnieść w wianie 5,4 tys. m kw. gruntu z dawną fabryką kotłów (wcześniej wystarała się o zgodę na jej rozbiórkę, bo to obiekt zabytkowy) i 350 tys. zł na rozkręcenie biznesu" - twierdzi "GW".

 

Planowany budynek  ma mieć 190 metrów wysokości i niemal 100 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Ma być wyposażony min. w sale konferencyjne, hotel i apartamenty. Ma się w nim mieścić siedziba Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego.

 

Według dziennikarzy, realizacją przedsięwzięcia ma się zająć spółka Nuneaton, kupiona przez Srebrną w kwietniu. Jak pisze "GW", spółka  Srebrna odpowiedziała redakcji, że nie posiada żadnych pozwoleń na budowę, choć wniosek został złożony w 2015 roku.

 

Spółka Srebrna zajmuje się wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi w Warszawie. Założyły ją w  styczniu 1995 r. osoby należące do partii Porozumienie Centrum (PC); jej głównym udziałowcem została Fundacja Prasowa "Solidarność", utworzona przez Jarosława Kaczyńskiego i jego współpracowników z PC.

 

W 2001 r. fundacja sprzedała wszystkie udziały w spółce na rzecz Fundacji Nowe Państwo, założonej m.in. przez abp. Tadeusza Gocłowskiego, Jarosława Kaczyńskiego i Krzysztofa Czabańskiego. Obecnie głównym udziałowcem Srebrnej jest Instytut im. Lecha Kaczyńskiego.

 

las/dro/ Gazeta Wyborcza
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie