Ruszyły prace nad pierwszą elektrownią atomową w Uzbekistanie. Obiekt częściowo finansuje Rosja

Świat
Ruszyły prace nad pierwszą elektrownią atomową w Uzbekistanie. Obiekt częściowo finansuje Rosja
PAP/EPA/ALEXEY NIKOLSKY/SPUTNIK/KREMLIN / POOL

W Uzbekistanie ruszyły prace nad pierwszą w tym kraju elektrownią atomową. Budowa obiektu w znacznym stopniu będzie finansowana ze środków pożyczonych przez Rosję. Moskwa szacuje, że koszty inwestycji sięgną 11 mld do. Prezydenci obu krajów Władimir Putin i Szawkat Mirzijojew symbolicznie rozpoczęli prace nad budową elektrowni podczas piątkowego spotkania w Taszkencie, stolicy Uzbekistanu.

Jak poinformował Putin, dwa reaktory o łącznej mocy 2,4 gigawatów zapewnią stabilność energetyczną "nie tylko temu krajowi, ale i całemu regionowi".

 

Szef agencji energii atomowej Uzbekistanu - UzAtom - Żurabek Mirzamahmudow zapowiedział, że w przyszłości elektrownia może być rozbudowana o kolejne dwa reaktory. Dodał, że rozmowy dotyczące finansów ruszą w przyszłym roku, a Taszkent liczy na to, że koszty inwestycji będą niższe od tych oszacowanych przez Moskwę.

 

Elektrownia ma stanąć w wilajecie nawojskim w północno-środkowej części kraju. Przewiduje się, że elektrownia zacznie wytwarzać energię w 2028 roku.

 

Obecnie większość energii w Uzbekistanie wytwarzają turbiny gazowe. Ta była republika ZSRR chce jednak wykorzystywać swe znaczne zasoby gazowe w bardziej efektywny sposób - pisze Reuters. Taszkent zawarł z Gazpropmem i kilku innymi rosyjskimi koncernami kontrakty, które przewidują m.in. budowę w kraju nowych zakładów chemicznych.

 

Pod względem liczby mieszkańców Uzbekistan, w którym żyje ok. 30 mln ludzi, plasuje się na pierwszym miejscu w Azji Środkowej.

paw/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze