Rozpoczęła się cisza wyborcza [RELACJA Z OSTATNICH GODZIN KAMPANII]

Polska
Rozpoczęła się cisza wyborcza [RELACJA Z OSTATNICH GODZIN KAMPANII]
Polsat News

O północy z piątku na sobotę rozpoczęła się cisza wyborcza. Do ostatnich godzin kampanii kandydaci w całym kraju przekonywali wyborców do oddania na nich głosów. A my relacjonowaliśmy, co mieli do przekazania.

zdr/ml/dk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Na tym kończymy naszą relację. Dokładnie o północy z piątku na sobotę rozpoczęła się cisza wyborcza.

Tak wyglądały ostatnie godziny kampanii w sieci:

- Polaków w niedzielę czekają najważniejsze od paru lat wybory; dokonamy bardzo ważnego aktu wyboru gospodarzy, którzy mają służyć naszym małym ojczyznom - powiedział w piątek wieczorem na chwilę przed rozpoczęciem ciszy wyborczej premier Mateusz Morawiecki.

Rafał Trzaskowski zaapelował w piątek późnym wieczorem o głosy warszawiaków. - Ten głos będzie bardzo ważny, bo on zdeterminuje przyszłość naszego miasta, także idźmy do wyborów, nic nie jest rozstrzygnięte. Pamiętajcie państwo o tym, że rozstrzygająca chwila będzie dopiero w niedzielę - powiedział podczas konferencji na rynku Nowego Miasta.

Patryk Jaki podsumował ostatnie godziny kampanii w swoim wykonaniu:

 

Roman Giertych przewrotnie:

Kandydat na prezydenta Warszawy Marek Jakubiak (Kukiz'15) apeluje, żeby "nie ufać tym, którzy już zawiedli"

- My mamy idee przywrócenia Polsce braterstwa, a nasi przeciwnicy mają ideologie kłamstwa, manipulacji, podziałów - powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który w piątek wieczorem w Krakowie zakończył kampanię wyborczą.

Niecałe dwie godziny do rozpoczęcia ciszy wyborczej. Kandydaci nie próżnują.

 

Rzecznik sztabu kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryka Jakiego, Jacek Ozdoba został zaatakowany przez demonstrantów, którzy zakłócali spotkanie Jakiego i koncert w Parku Praskim, a przez jedną z kobiet został uderzony w twarz.

- Zbliżające się wybory będą bardzo ważne, bo potwierdzą, czy Polska skutecznie będzie zajmować miejsce w UE, czy będzie jej dumną częścią, czy też z tej Unii będzie wypychana przez rząd PiS - mówił w piątek wieczorem w Żywcu lider PO Grzegorz Schetyna.

Według Cezarego Tomczyka (PO), Patryk Jaki swoją wypowiedzią "przekroczył wszelkie granice".

– Warszawiacy podczas Powstania Warszawskiego mogli podjąć decyzję: "Zostajemy w domu, będziemy pilnowali, tylko żeby nam się nic nie stało". Ale nie, masowo chwycili za broń. A wiecie państwo dlaczego masowo chwycili za broń? Dlatego, że kochali Warszawę, ale też dlatego, że zawsze chcieli stanąć w obronie bliźnich. Zawsze chcieli stanąć w obronie drugiego człowieka. I my dzisiaj stoimy przed podobnym wyborem. Jeżeli chcemy stanąć w obronie tych wszystkich, upokarzanych przez 12 lat ludzi w Warszawie, to musimy wyrzucić układ Platformy Obywatelskiej na śmietnik, na śmietnik – mówił Patryk Jaki w Parku Praskim na koniec kampanii wyborczej.

- Jeżeli zależy wam na tym, żeby Warszawa była miastem otwartym, europejskim, miastem, w którym wartości dla nas istotne, są przez cały czas chronione, to oddajcie głos na Koalicję Obywatelską i przede wszystkim pójdźcie do urn w niedzielę - zwrócił się do wyborców na warszawskiej Pradze Rafał Trzaskowski.

 

W ostatnich godzinach kampanii wyborczej uaktywniła się Krystyna Pawłowicz, która apeluje aby "nie zostawiać Ojczyzny w potrzebie".

Hubert C. znalazł się w gronie ośmiorga zatrzymanych w połowie października pod zarzutami udziału w międzynarodowej grupie przestępczej i wyłudzenia co najmniej 9 mln zł VAT, pod pozorem handlu artykułami chemicznymi. Pięcioro z nich - w tym Hubert C. - zostało aresztowanych.

Jak poinformowali dyrektorzy delegatur Krajowego Biura Wyborczego w Częstochowie i Katowicach, w sprawie kilkudziesięciu kandydatów z terenu województwa śląskiego zwracano się do Krajowego Rejestru Karnego. Była to z reguły weryfikacja anonimów, nadesłanych do organów wyborczych. Choć niektórzy kandydaci rzeczywiście mieli na koncie zatarg z prawem, to w świetle przepisów nie uniemożliwiało im to kandydowania i nikomu nie odmówiono w związku z tym rejestracji

Jednym z najciekawszych przypadków walki o fotel wójta jest kandydatura Huberta C., który chce zarządzać Przyrowem (Śląskie). Mężczyzna będzie rywalizował z pełniącym tę funkcję czwartą kadencję Robertem Tomaszem Nowakiem zza krat.

- Ta kandydatura nie została dotąd wycofana, będziemy więc mieli do czynienia z nietypową sytuacją - powiedział w piątek wieczorem dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Częstochowie Tomasz Doruchowski. Dodał, że taka sytuacja nie jest sprzeczna z prawem.

Zgodnie z przepisami, nie może kandydować jedynie osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe, do czasu wymazania z ewidencji Krajowego Rejestru Karnego. Nie ma przy tym znaczenia fakt ewentualnego zawieszenia kary.

Kampanię kończą też kandydaci w regionach. Zobacz materiał "Wydarzeń" z 18:50.

Na kilka godzin przed ciszą wyborczą, kandydaci na prezydenta stolicy kończą swoje kampanie. Zobacz materiał "Wydarzeń" o godz. 18:50.

- Mamy do czynienia z taką sytuacją, że wiele samorządów nie chce współpracować z władzą rządową - na zasadach niemających nic wspólnego z jakimś meritum. To chodzi o zasadę "nie bo nie", "nie, bo wy jesteście z Prawa i Sprawiedliwości" - mówił prezes PiS.

fot. PAP/Tomasz Waszczuk

- Nasze marzenia są tam, gdzie nasze odwaga; nie pozwólmy zabrać Polski złodziejom naszych marzeń - powiedział Morawiecki. 

- Wszyscy musimy mieć takie same szanse, bez względu na to, czy mieszkamy w Warszawie, w Pułtusku, Przasnyszu, Ciechanowie i w Mławie - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wiecu wyborczego w Pułtusku (woj. mazowieckie).

fot. PAP/Paweł Supernak

- Wzywam wszystkich, którzy chcą demokracji, ładu i wolności, by głosowali na Koalicję Obywatelską - apelował w Chorzowie szef PO Grzegorz Schetyna. Krytykował też rządzących: "Polska dla nich to skrzynia ze skarbami, nie możemy dopuścić, żeby te skarby rozkradli".

Gośćmi "Polityki na Ostro" na zakończenie kampanii będą: Czesław Morczek (PO), Jacek Ozdoba (rzecznik kampanii Patryka Jakiego), Krzysztof Gawkowski (SLD) oraz Piotr Apel (Kukiz'15).

Informowanie przez dziennikarzy o postanowieniu sądu wydanym w trybie wyborczym nie narusza ciszy wyborczej - podkreślają przedstawiciele PKW i KBW. W relacjach nie należy jednak umieszczać żadnych komentarzy, szczególnie ze strony stron postępowania.

fot. PAP/Leszek Szymański

Odnosząc się do kwestii wieku emerytalnego rolników szef PSL podkreślił, że "za rządów ludowców wynosił on 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn". - Jak rządzi PiS, to jest 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Składaliśmy wnioski o przedłużenie tych uprawnień, które wynegocjowaliśmy, PiS je odrzuca - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Gdybyśmy chcieli składać pozwy przeciwko kłamstwom premiera Mateusza Morawieckiego, to nie starczyłoby dni w kampanii - powiedział w piątek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do złożonego przez PiS pozwu w trybie wyborczym przeciwko ludowcom.

fot. PAP/Jakub Kamiński

Jarosław Kaczyński zadeklarował, że poparcie PiS w wyborach samorządowych ma obecny prezydent Zamościa Andrzej Wnuk. - Jestem przekonany, że wybór pana prezydenta na kolejną, dłuższą kadencję (...), że wybór tych doświadczonych radnych, którzy już stanowili dobry, zwarty zespół pracujący dla miasta, to będzie coś, co wzmocni Zamość, wzmocni Zamojszczyznę, wzmocni ziemię lubelską - powiedział.

fot. PAP/Wojtek Jargiło

W niektórych miejscach chociaż do wyborów zostało kilkadziesiąt godzin, to wynik jest już raczej znany. Zobacz materiał "Wydarzeń" o okręgach, w których startuje tylko jeden kandydat.

Ostatniego dnia kampanii Waldemar Buda (PiS) odwiedził większość dzielnic i osiedli Łodzi na 21-kilometrowej trasie spacerowego półmaratonu. Zapowiedział m.in.: ponowne pełne uruchomienie szpitala położniczego "ProFamilia", który wstrzymał przyjęcia pacjentek do porodów po wygaśnięciu kontraktu z NFZ; odstąpienie od podpisanej przez prezydent Łodzi Hannę Zdanowską deklaracji Unii Metropolii Polskich, dotyczącej m.in. przyjmowania w miastach migrantów; podpisał też "Pakt dla Wody", zawierającym postulaty mające poprawić gospodarkę wodną w Łodzi.

Czas pożegnać wiecznych samorządowców, uwikłanych w układy z Kościołem i szemranymi biznesmenami; głos na Razem to głos na uczciwość, na wrażliwość społeczną i na rozdział Kościoła od państwa - powiedział jeden z liderów Partii Razem Adrian Zandberg.

ABC głosowania w niedzielę. Zobacz materiał "Wydarzeń" z godz. 15:50 o tym jak głosować.

Spotkanie Patryka Jakiego z mieszkańcami warszawskiej Pragi. Słychać okrzyki: "żaden człowiek nie jest nielegalny", "Jaki wstyd".

- Bardzo potrzebne jest Polsce wielkie zwycięstwo PiS w samorządach ograniczające niepotrzebne starcia i budujące współpracę; w Polsce jest ogromny potencjał, możemy szybko iść do przodu - powiedział z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński w Zamościu.

fot: PAP/Tomasz Waszczuk

- Wzywam wszystkich, którzy chcą demokracji, ładu i wolności, by głosowali na Koalicję Obywatelską - mówił Schetyna w Chorzowie. 

Na konwencji regionalnej Koalicji Obywatelskiej w Chorzowie obecna była m.in. Katarzyna Lubnauer, która oceniła, że "tegoroczna kampania samorządowa nie dotyczy tylko spraw lokalnych, ale przyszłości Polski."

Fot" Polsat News

 

Schetyna do Ślązaków: idźmy w niedzielę na wybory i pokażmy swoją siłę, a wy pokażcie co to Śląsk. 

fot: Polsat News

 

 

Nie tylko w stolicy jest gorąco. Zobacz materiał "Wydarzeń" z godz. 15:50 o wyborach w innych miastach poza Warszawą

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza, PSL do tych wyborów idzie z najlepszym programem "Rzeczpospolita Samorządowa", w tym ze sztandarowym projektem - emerytura bez podatku. Lider ludowców powtórzył, że Stronnictwo proponuje ideę braterstwa, porozumienia, budowania mostów, a nie stawiania murów, proponuje Polakom pokój i spokój. - PSL to znaczy pokój w naszych sercach, w naszych domach, w naszej ojczyźnie. PiS to jest niestety wojna. I to jest właśnie ten wybór, który stoi dziś przed rodakami - powiedział.

Tymczasem w Zamościu rozpoczęła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości. 

 

Chorzów: ostatnia konwencja Koalicji Obywatelskiej w kampanii przed wyborami samorządowymi.

W niedzielę kalendarz liturgiczny przewiduje Psalm 33. po pierwszym czytaniu. Wierzący wyborcy usłyszą podczas mszy słowa "On miłuje prawo i sprawiedliwość, ziemia jest pełna Jego łaski".

- Nie można przesadzać w pewnych kwestiach. Jeżeli by się okazało, że jest to pieśń, którą się normalnie, tradycyjnie wykonuje w kościołach, to trudno to wiązać z datą niedzielną - mówił Wojciech Hermeliński, szef PKW.

fot. PAP/Jakub Kamiński

Patryk Jaki zapowiada "przyjazną administracje" i urzędy czynne dłużej. - Warszawiacy pracują najdłużej w tej części Europy i często jest tak, że aby załatwić coś w urzędzie, który zwyczajowo jest czynny do 15:30-16 muszą wziąć urlop w pracy. Nie może tak być - powiedział. Dodał, że urzędy czynne do godz. 20 będą dwa dni w tygodniu.

Bój o Warszawę. Zobacz materiał "Wydarzeń" z godz. 15:50.

Jednym z gości dzisiejszego programu "Polityka na Ostro" będzie wiceprzewodniczący SLD Krzysztof Gawkowski.

Damy wam całą sferę socjalną i oddamy całą sferę związaną z historią, z honorem ludzi, szczególnie ludzi aktywnych zawodowo do 1990 r., oddamy wam prawdę historyczną, oddamy wam wszystko to, co zostało przez PiS zepsute w ramach łamania prawa i łamania konstytucji - zapowiedział szef SLD.

SLD ma ofertę dla wyborców PiS, PO i lewicy - powiedział przewodniczący Sojuszu Włodzimierz Czarzasty. Według niego koalicja SLD Lewica Razem jest jedynym lewicowym komitetem, który przekroczy 5-procentowy próg wyborczy.

Kandydatka Zjednoczonej Prawicy Violetta Porowska: jestem przekonana, że w drugiej turze wyborów na prezydenta Opola spotkam się z urzędującym prezydentem Arkadiuszem Wiśniewskim.

- Walczymy o wynik dwucyfrowy - powiedział w Piotrkowie Trybunalskim lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że głos oddany na PSL to "100 proc. gwarancji, że PiS zostanie zatrzymany". Oświadczył też, że ludowcy wykluczają jakąkolwiek koalicję z PiS.

W odpowiedzi na pytania, Sobolewski wyjaśnił, że chodzi o materiał wyborczy pochodzący i sfinansowany przez PSL, który ukazał się w jednym z ogólnopolskich dzienników.

 

Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO) wydał poradnik RODO dotyczący ochrona danych osobowych w kampanii wyborczej oraz podczas samego głosowania. "Mężowie zaufania nie mogą nagrywać na wideo lub fotografować głosujących. Dane zawarte w spisie wyborców nie powinny być widoczne dla osób, które podpisem potwierdzają odbiór kart do głosowania".

Monika Jaruzelska powiedziała, że obecnie "dzieli się żołnierzy na tych lepszych i na tych gorszych, tych których należy szanować, i tych których należy upokarzać". - Burząc pomniki, upokarza się tych wszystkich, którzy walczyli w czasie II wojny światowej - oceniła.

fot. PAP/Jakub Kamiński

Kandydat SLD Lewicy Razem na prezydenta stolicy Andrzej Rozenek opowiedział się przeciw demontażowi pomnika Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej w Warszawie. - Ci żołnierze, którzy tutaj oddali swoje życie, walczyli z najeźdźcą hitlerowskim, dzięki nim żyjemy w wolnej Polsce - mówił.

Krzysztof Sobolewski: złożyliśmy dziś jako Komitet Wyborczy PiS pozew w trybie wyborczym przeciwko PSL za kłamstwa o premierze Mateuszu Morawieckim

Nie żyje jeden z kandydatów PiS w wyborach do Rady Miejskiej w Jaworznie (Śląskie). Rafał Bebak zmarł ostatniej nocy podczas wywieszania plakatów - podał portal jaworzno.pl. Informacje te nieoficjalnie potwierdziła policja.

Kandydat PSL na prezydenta Warszawy Jakub Stefaniak nawiązał do akcji Patryka Jakiego "36 impulsów w 36 godzin" oraz akcji Rafała Trzaskowskiego "24 godziny dla Warszawy". - To teatralne zagrywki na koniec kampanii wyborczej. Są tylko i wyłącznie jakimś chwytem marketingowym, który do niczego nie prowadzi. Jeśli kandydaci rywalizują w tym, kto dłużej nie będzie spał, to ja proponuję, żeby może pojechali nad "Warszawiankę" na basen i spróbowali rywalizować w tym, kto dłużej wytrzyma pod wodą bez oddychania - mówił kandydat PSL.

Z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Samorządowych na zlecenie radiozet.pl i lokalnapolityka.pl wynika, że starcie o fotel prezydenta Poznania może się zakończyć już w I turze. Jacka Jaśkowiaka wskazało 52,77 proc. respondentów. Drugie miejsce, z poparciem 16,55 proc. zajął Tadeusz Zysk. Wynik 6,55 proc. uzyskał Jarosław Pucek; Przemysław Jakub Hinc - 2,76 proc.; Tomasz Lewandowski (KWW Lewica) - 2,41 proc. Wojciecha Bratkowskiego wskazało 1,72 proc. zaś Dorotę Bonk-Hammermeister 1,03 proc. badanych.

- Tak naprawdę moja 4-letnia praca była ważniejsza niż kampania wyborcza - podkreślił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, ubiegający się o reelekcję z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Pytany, czy czuje się spokojny o wynik wyborów powiedział, że "to będzie suwerenna decyzja wyborców".

Sutryk podziękował też kontrkandydatom za - jak to określił - "merytoryczną kampanię\'. - To była dobra, merytoryczna kampania, bez fauli. Cieszę się, bo to pokazuje, że Wrocław trzyma klasę - dodał.

- To będzie kadencja dialogowania, ciągłej rozmowy o naszym mieście, to będzie kadencja uwspólniania i kadencja spraw codziennych - powiedział podsumowując kampanię wyborczą kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia Jacek Sutryk.

- Agitacja, publikowanie sondaży w czasie trwania ciszy wyborczej jest zakazane. To już kwestia organów ścigania, w jaki sposób dowodowo będą dochodzić, kto, w jakim celu i dlaczego takie informacje przekazuje - powiedział sędzia PKW Wiesław Błuś.

fot. PAP/Leszek Szymański

- Apelujemy do wyborców, żeby ograniczyli swą inwencję twórczą i ograniczyli się tylko do postawienia "krzyżyka", czy "plusa" przy nazwisku wybranego kandydata - powiedział przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński.

fot. PAP/Leszek Szymański

Pietrzak przypomniała, że "udając się do lokalu wyborczego najważniejsze jest, by zabrać ze sobą dokument stwierdzający tożsamość". - Czyli najprościej (...) dowód, ale mogą to być również inne dokumenty, w przypadku osób, które najpóźniej w dniu głosowania ukończą lat 18, one również mogą uczestniczyć w głosowaniu nie mając jeszcze dowodu, wystarczy, że zabiorą np. legitymację studencką - powiedziała 

Szefowa KBW Magdalena Pietrzak poinformowała, że wśród kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów jest 18 proc. kobiet i 82 proc. mężczyzn.

Fot: PAP/Leszek Szymański

- Państwowa Komisja Wyborcza apeluje do wyborców, by w niedzielnych wyborach samorządowych przed oddaniem głosu zapoznali się z instrukcją do głosowania - powiedział sędzia PKW Wiesław Błuś. - Głos jest ważny jeżeli wyborca na karcie do głosowania postawi znak "X" obok nazwiska tylko jednego kandydata - wyjaśnił

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie