Mazur: decyzje wz. z postanowieniem TSUE mogą zapaść na najbliższym posiedzeniu KRS

Polska
Mazur: decyzje wz. z postanowieniem TSUE mogą zapaść na najbliższym posiedzeniu KRS
Polsat News

Na najbliższym posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa, w początkach listopada, powinna odbyć się dyskusja i zapaść decyzje dot. postanowienia TSUE ws. tzw. środków tymczasowych - powiedział w piątek przewodniczący KRS, sędzia Leszek Mazur. Jak zaznaczył, aktualne - trwające od wtorku - posiedzenie Rada zakończyła w piątek, ale nie omówiła na nim kwestii postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE.

- Informacja o decyzji TSUE przyszła w ostatni dzień posiedzenia i to właściwie przed jego zakończeniem. Tym bardziej, że początkowo informacja ta była oparta o nieoficjalne doniesienia - powiedział.

 

- Najbliższe posiedzenie Rady zaczyna się bodajże 6 listopada i tam już zapadną jakieś decyzje - czy na razie wstrzymywać się z procedurą wysłuchiwania kandydatów do SN, czy też zachować się inaczej, w sposób aktywny, i tę procedurę kontynuować - poinformował przewodniczący Rady.

 

Decyzja o zawieszeniu stosowania przepisów ustawy

 

Dodał, że jeśli chodzi o sam harmonogram wyłaniania kandydatów na sędziów SN, to "jest on rozciągnięty - co najmniej do grudnia lub stycznia", więc w najbliższym czasie żadne poważne działania w ramach tej procedury nie nastąpią.

 

Trybunał Sprawiedliwości UE zdecydował w piątek o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym. TSUE przychylił się w pełni do wniosku Komisji Europejskiej w tej sprawie. Chodzi m.in. o przywrócenie sędziów przeniesionych w stan spoczynku.

 

Prezydent Andrzej Duda we wrześniu powołał 10 osób na sędziów Izby Dyscyplinarnej SN, natomiast w październiku prezydent powołał 27 osób na sędziów SN do pozostałych trzech izb. Z kolei 28 sierpnia prezydent ogłosił kolejny nabór do SN. W tym naborze spośród 11 stanowisk do obsadzenia 4 są w Izbie Cywilnej SN, 3 w Izbie Karnej i kolejne 4 w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. W ramach tego naboru do KRS wpłynęło 25 kandydatur, ich oceną powinny zająć się zespoły powołane przez przewodniczącego KRS. Następnie Rada na posiedzeniu powinna rozpatrzyć wyniki prac zespołów i przedstawić rekomendacje prezydentowi. W czwartek informowano, iż przewodniczący KRS wyznaczył zespoły oceniające kandydatów.

 

Mazur: zobaczymy jak się odniesie do tego Sejm, Senat, prezydent

 

Sędzia Mazur odnosząc się do postanowienia TSUE ocenił, że to "szerokie zabezpieczenie". - Rada jest tylko jednym z podmiotów, którego ono dotyczy - w punkcie mówiącym, że należy wstrzymać się z wszelkimi procedurami, mającymi na celu obsadę wakatów w SN, związanych z sędziami przeniesionymi w stan spoczynku - powiedział.

 

- Natomiast jest to szeroko zakreślone zabezpieczenie, ponieważ ono przewiduje przywrócenie sędziów przeniesionych w stan spoczynku, odnosi się do kwestii I prezes SN oraz zakazu czynności dotyczących wyboru osoby mającej kierować pracami SN. Generalnie jego adresatem, wyraźnie widać, są parlament, prezydent i SN, a KRS w jakiejś części, ale oczekiwania wobec nas są takie, abyśmy nie podejmowali działań. Oczekiwania wobec pozostałych organów są związane z przywróceniem statusu sędziów i wymagałyby działań ustawodawczych - mówił sędzia Mazur.

 

Jak powiedział Mazur, "będziemy obserwować działania innych, w szczególności jak się odniesie do tego Sejm, Senat, prezydent". - Rada musi podejmować decyzje w sposób suwerenny, ale nie w oderwaniu od wiedzy polegającej na obserwowaniu tego, co zrobią pozostałe organy państwowe (...) Decyzje nie mogą być chaotyczne i nie może być mowy, że co innego zrobi Sejm, co innego Senat, a prezydent jeszcze coś innego - ocenił.

 

Zgodnie z piątkowym postanowieniem TSUE, Polska ma powstrzymać się od wszelkich środków mających na celu powołanie nowego pierwszego prezesa oraz mających na celu wskazanie osoby, której powierzone miałoby być kierowanie wspomnianą instytucją w miejsce pierwszego prezesa do czasu powołania nowego prezesa. Polska ma także - zgodnie z decyzją TSUE - co miesiąc raportować, w jaki sposób wykonuje to postanowienie.

paw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie