"Żuk sprowadzi imigrantów. Oni mordują, gwałcą". Prezydent Lublina zawiadomił prokuraturę

Polska

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk złożył doniesienie do prokuratury w sprawie wypowiedzi posła PiS Sylwestra Tułajewa dotyczącej przyjmowania przez Żuka "islamskich imigrantów", a także ws. billboardów, które - jego zdaniem - nawołują do nienawiści wobec migrantów.

Ubiegający się o reelekcję prezydent Lublina zapowiadał wcześniej złożenie pozwu w trybie wyborczym przeciwko Sylwestrowi Tułajewowi, który jest kandydatem Zjednoczonej Prawicy Lublina. Chodzi o wypowiedź Tułajewa, w której sugerował on, że Żuk chce przyjąć "islamskich imigrantów".

 

- Do ciszy wyborczej nie jest możliwe osądzenie tej sprawy w trybie wyborczym - powiedział w piątek Żuk i oświadczył, że zdecydował się skierować sprawę do prokuratury.

 

Żuk: billboardy wpisują się w ogólnopolską kampanię nienawiści PiS-u

 

Jak tłumaczył, pojawiły się nowe okoliczności - w Lublinie rozwieszone zostały billboardy nawołujące - zdaniem Żuka - do nienawiści wobec imigrantów. - Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, iż sprawa wypowiedzi działacza PiS Sylwestra Tułajewa pozostaje w ścisłym związku z pojawieniem się w przestrzeni Lublina billboardów wpisujących się w ogólnopolską kampanię nienawiści PiS-u - powiedział Żuk.

 

Na billboardach umieszczone jest zdjęcie grupy ciemnoskórych mężczyzn demolujących samochód. Pod fotografią jest napis "Oni mordują, gwałcą kobiety i dzieci", a przez środek zdjęcia umieszczono napis "Krzysztof Żuk sprowadzi imigrantów".

 

Zawiadomienie złożone przez Żuka w prokuraturze dotyczy możliwości popełnienia przestępstwa znieważenia funkcjonariusza publicznego - Prezydenta Miasta Lublin - przez Sylwestra Tułajewa oraz przestępstwa publicznego nawoływania do nienawiści poprzez prezentowanie bilbordów. 

 

"To Żuk prowadzi czarną kampanię"

 

Do sprawy odniósł się kandydat PiS Sylwester Tułajew.

 

"Nie mam nic wspólnego z billboardami, o których mówi dziś Krzysztof Żuk. Sprawę wyjaśnimy. Przypuszczam, że cała sprawa może mieć charakter prowokacji" - napisał na Twitterze.

 

Zdaniem polityka PiS, "to Krzysztof Żuk prowadzi czarną kampanię, wykorzystując zmanipulowane treści" z czasów, kiedy Tułajew był radnym miasta.

 

zdr/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie