"Trzeba gestu pojednania, a nie pomysłów PR-owych". Tusk o marszu z PiS 11 listopada

Polska

- Wydaje się, że potrzebujemy prawdziwego gestu pojednania, a nie gestów PR-owych - powiedział szef Rady Europejskiej i były premier, odnosząc się do pomysłów wspólnego marszu 11 listopada z udziałem polityków wszystkich opcji. Dodał, że jego doświadczenia z marszem nie kojarzą mu się z atmosferą kompromisu.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w środę w Polsat News, że widzi się w marszu niepodległości obok Donalda Tuska i "wszystkich, którzy reprezentują różne (...) kierunki polityczne".

 

"Oczekiwałbym poważnych gestów na przyszłość"

 

- Bardzo łaskawy pan prezes Kaczyński. Nie mam poczucia, by organizowane przy udziale PiS marsze niepodległości były najdobitniejszym znakiem pojednania w Polsce - powiedział były premier Donald Tusk, odnosząc się do tej wypowiedzi.

 

- Mam swoje doświadczenia z tym marszem i on nie za bardzo mi się kojarzy z pojednawczo-pokojowymi intencjami. Ale może coś się zmieni? - pytał szef Rady Europejskiej.

 

- Potrzebujemy czegoś więcej niż zagrywek trochę pod publiczność. Oczekiwałbym od rządzących Polską poważnych gestów na przyszłość, a nie na jednorazową akcję, żeby zaspokoić potrzeby związane np. z wyborami samorządowymi - dodał polityk.

 

Prezes PiS: chcemy wspólnego, wielkiego marszu

 

Prezes PiS Jarosław Kaczyński był pytany przez Dorotę Gawryluk o pomysł wspólnego marszu z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Stwierdził, że jest to "świetna inicjatywa".

 

- Ku temu idziemy. Chcemy jeden wspólny, wielki marsz, gdzie będą wszyscy, którzy tę polską niepodległość sobie cenią. Gdyby 11 listopada był dniem zawieszenia broni, choć to niewłaściwa nazwa, to byłoby świetnie. Może byłby to taki punkt odbicia, żeby ta wojna łagodniała - powiedział prezes PiS.

 

- Czy widzi pan siebie w tym marszu obok Donalda Tuska? - zapytała Dorota Gawryluk.

 

- Tak widzę, razem z tymi wszystkimi, którzy dzisiaj reprezentują różne, ale istotne z polskiego punktu widzenia kierunki polityczne -odpowiedział Kaczyński.

mta/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie