"To może być ostatnia sprawa, którą załatwię". Ambasador Mosbacher chce zniesienia wiz do USA

Polska
"To może być ostatnia sprawa, którą załatwię". Ambasador Mosbacher chce zniesienia wiz do USA
Polsat News

- Nie mogę usprawiedliwić faktu, że Polska nie była dotąd objęta programem bezwizowym; powinna być - podkreśliła w radiu RMF FM ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. To może być ostatnia sprawa, którą załatwię, ale jestem zdeterminowana, by to zrobić - zapowiedziała.

W wywiadzie poruszono m.in. kwestię współpracy polsko-amerykańskiej; podkreślono, że jest ona łatwiejsza, jeśli ludzie nie muszą występować o wizy.

 

"Jestem ambitna. Nie lubię przegrywać"

 

Ambasador pytana, czy sądzi, że w czasie jej misji w Polsce problem zostanie rozwiązany lub rozwiąże się sam, oceniła, że Polska powinna być objęta programem bezwizowym.

 

- Powiem tak. Jestem ambitna. Nie lubię przegrywać. Nie mogę usprawiedliwić faktu, że nie byliście dotąd objęci programem bezwizowym. Powinniście być - powiedziała Mosbacher.

 

Jak dodała, jej stanowisko w tej sprawie jest "bardzo jasne, ale to nie wystarczy". - Wiem, że sprawa zyskała teraz należną jej uwagę na wysokim szczeblu w Waszyngtonie. Mamy już plan działania, a skoro już powiedziałam, że zależy mi na wynikach, chcę go przedstawić i wprowadzić w życie. To może być ostatnia sprawa, którą załatwię, ale jestem zdeterminowana, by ten program bezwizowy przeprowadzić - podkreśliła.

 

Kwestii stałych baz NATO "przyglądamy się bardzo uważnie"

 

Ambasador pytana była również o możliwości budowy stałej amerykańskiej bazy w Polsce. - Nie sądzę, szczerze mówiąc, by akurat hasło "Fort Trump" było najważniejsze. Po prostu zostało rzucone. Natomiast z całą pewnością sprawie stworzenia stałej bazy przyglądamy się bardzo uważnie - zaznaczyła.

 

- Staramy się zrozumieć i przeanalizować, jak mogłaby wpisać się w amerykańską politykę obrony i odstraszania w regionie. Wiem, że USA chcą zrobić wszystko, co w naszej mocy, by nasze relacje wzmocnić, by wzmocnić ich znaczenie w NATO. Mogę powiedzieć, że sprawa ma duże poparcie. Czym to się finalnie zakończy, nie wiem, ale w ciągu kilku miesięcy czegoś się dowiemy - mówiła Mosbacher.

 

- Mogę powiedzieć z dużym przekonaniem, że Polska otrzyma wiele z tego, czego oczekuje. Siła militarna Polski jest po prostu w interesie obu naszych krajów - zapewniła ambasador

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie