Stan klęski żywiołowej po powodzi w południowo-zachodniej Francji

Świat
Stan klęski żywiołowej po powodzi w południowo-zachodniej Francji
PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO

W wyniku jednej z najgorszych od stulecia powodzi ogłoszono w czwartek w 126 gminach departamentu Aude w południowo-zachodniej Francji stan klęski żywiołowej. Żywioł spowodował dotychczas śmierć 14 osób, a 75 zostało rannych - poinformowały lokalne władze.

Dekret o stanie klęski żywiołowej obejmie m.in. miejscowości Trebes, Villegailhenc, Villalier, Villardonnel, Carcassonne i Sait-Couat d'Aude, gdzie w nocy z niedzieli na poniedziałek były największe ulewy. Ogłoszenie takiego stanu umożliwi szybkie otrzymanie przez osoby poszkodowane wypłat z ubezpieczenia w oparciu o przepisy dotyczące klęski żywiołowej.

 

Szkody w gminach dotkniętych powodzią w mniejszym stopniu i nie objętych przepisami o klęsce żywiołowej będą "rozpatrywane tak szybko, jak to możliwe", a "rząd zwrócił się już z wnioskiem o uruchomienie funduszu ratunkowego, aby umożliwić ofiarom zaspokojenie najpilniejszych potrzeb" - zapowiedział rzecznik rządu Francji Benjamin Griveaux po środowym posiedzeniu gabinetu.

 

Premier Edouard Philippe udał się w poniedziałek na tereny klęski żywiołowej, a prezydent Emmanuel Macron ma tam pojechać "tak szybko, jak będzie to możliwe". Region Aude jest popularnym ośrodkiem turystycznym ze starożytnymi miastami i wioskami na pagórkowatych szczytach rozciągających się aż do Morza Śródziemnego.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie