Siatkarze "złotej" drużyny odebrali czek na 15 mln zł. Rządowa dotacja dla PZPS

Polska
Siatkarze "złotej" drużyny odebrali czek na 15 mln zł. Rządowa dotacja dla PZPS
PAP/Leszek Szymański

Mateusz Morawiecki przyznał dodatkową dotację Polskiemu Związkowi Piłki Siatkowej w wysokości 15 mln zł. Część tej sumy ma zostać przeznaczona na premie dla zawodników i sztabu szkoleniowego, którzy ponad 2 tygodnie temu zdobyli mistrzostwo świata. Symboliczny czek odebrało czterech siatkarzy "złotej" drużyny Vitala Heynena: Artur Szalpuk, Grzegorz Łomacz, Bartosz Kwolek i Damian Wojtaszek.

- Zostać mistrzami świata jest trudno, a obronić tytuł jeszcze trudniej. Wy tego dokonaliście - gratulacje - zaznaczył szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

 

 

W spotkaniu wziął także udział minister sportu Witold Bańka. - Dodatkowe wsparcie pozwoli na realizowanie kolejnych sportowych celów i budowanie potencjału polskiej siatkówki - podkreślił szef resortu.

 

Pieniądze m.in. na szkolenie i premie

 

Część ze wspomnianej dotacji ma trafić do podopiecznych Heynena i sztabu szkoleniowego jako premie za wywalczony niespełna miesiąc temu złoty medal MŚ. Na razie nie wiadomo jeszcze, jaka będzie ich wysokość.

 

- To jest tak świeża sprawa, że nie jestem w stanie podać żadnych szczegółów jeśli chodzi o podział tej sumy. Na pewno jednak złoty zespół - który spowodował to pozytywne zamieszanie siatkówką, które odczuwamy - będzie nagrodzony - zapewnił w rozmowie z dziennikarzami wiceprezes PZPS Jacek Sęk.

 

Pieniądze mają zostać także spożytkowane m.in. na szkolenie. - Wszyscy mamy jeszcze w głowach niedawny sukces, ale polska siatkówka stoi już przed kolejnymi wyzwaniami. Na pewno ta dotacja zostanie przeznaczona na rozwój naszej dyscypliny. Celem jest podnoszenie jakości szkolenia. Padło dziś tutaj wiele miłych słów. Zawodnicy, którzy przechodzą przez ten system szkolenia i trenują w Szkołach Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku i Spale, trafiają potem do kadr, do zespołów ekstraklasy, przywożą medale z imprez międzynarodowych. To dofinansowanie to dowartościowanie tego systemu i jakości szkolenia. Celem jest, by została tak naprawdę utrzymana - stwierdził Sęk.

 

Jak dodał działacz, przed PZPS wiele wyzwań i wiele imprez międzynarodowych w siatkówce halowej oraz plażowej.

 

 

Mają poprawić komfort podróżowania

 

- To także wyzwanie organizacyjne - w przyszłym roku czekają nas m.in. mistrzostwa Europy seniorek, których jesteśmy współgospodarzem. Walczymy też o pozyskanie dla nas najważniejszego turnieju w 2019 roku, czyli imprezy kwalifikacyjnej do igrzysk w Tokio - wyliczał.

 

Wiceprezes związku zaznaczył także, że otrzymane środki przydadzą się do poprawy warunków podróży reprezentantów kraju.

 

- Przed nami także logistyczne zadanie. Mamy dalekie niejednokrotnie wyjazdy na imprezy międzynarodowe, nieraz poza Europę. Chcielibyśmy, że by te podróże odbywały się w zdecydowanie lepszych warunkach. Na to też m.in. mamy teraz te środki - podsumował.

 

Biało-czerwoni 30 września triumfowali w mistrzostwach świata. W finale w Turynie drużyna trenera Vitala Heynena pokonała Brazylię 3:0, broniąc tytuł sprzed czterech lat i zdobywając trzecie w historii polskiej siatkówki złoto MŚ.

 

paw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie