Przewodniczący KRS wyznaczył zespoły oceniające kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego

Polska
Przewodniczący KRS wyznaczył zespoły oceniające kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego
Polsat News

Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Leszek Mazur wyznaczył zespoły oceniające kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego w postępowaniach nominacyjnych - poinformował w czwartek dział prasowy KRS. Zespoły ocenią 25 kandydatur zgłoszonych na 11 wakatów w SN.

Prezydent Andrzej Duda ogłosił nabór 28 sierpnia. Spośród 11 stanowisk do obsadzenia: 4 są w Izbie Cywilnej SN, 3 w Izbie Karnej i kolejne 4 w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

 

W ramach tego naboru wpłynęło 25 kandydatur, ich oceną zajmą się zespoły powołane przez przewodniczącego KRS. Następnie Rada na posiedzeniu rozpatrzy wyniki prac zespołów i przedstawi rekomendacje prezydentowi.

 

W skład zespołu powołanego do wysłuchania kandydatów na sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego wchodzą członkowie KRS: Leszek Mazur, Zbigniew Łupina, Jędrzej Kondek i Rafał Ambrozik. W zespole oceniającym kandydatów do Izby Karnej SN znaleźli się: Wiesław Johann, Maciej Mitera, Paweł Styrna, Stanisław Piotrowicz. Natomiast w skład zespołu oceniającego kandydatów do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych weszli: Joanna Kołodziej-Michałowicz, Maciej Nawacki, Stanisław Gogacz i Krystyna Pawłowicz.

 

12 kandydatur w Izbie Cywilnej, 6 - w Karnej, 7 w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

 

W naborze ogłoszonym 28 sierpnia do Izby Cywilnej wpłynęło 12 kandydatur - zgłosili się: adwokat Lidia Bagińska, adwokat Marek Gruszka, radca prawny Krzysztof Grzesiowski, radca prawny Artur Ibek-Pasowicz, radca prawny Dariusz Jasiński, radca prawny Krzysztof Jewulski, sędzia sądu rejonowego Piotr Jędrzejewski, radca prawny Marek Jurczak, sędzia sądu okręgowego Dariusz Pawłyszcze, radca prawny Piotr Sokal, radca prawny Krzysztof Wesołowski i sędzia sądu okręgowego Waldemar Żurek.

 

Do Izby Karnej wpłynęło sześć kandydatur - zgłosili się: sędzia sądu okręgowego Rafał Kierzynka, adwokat Marek Łopuszański, sędzia sądu apelacyjnego Marek Motuk, były sędzia Dariusz Sielicki, adwokat Łukasz Szatko oraz sędzia sądu okręgowego Igor Zgoliński.

 

Z kolei do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło siedem kandydatur - zgłosili się: pracownik naukowy Leszek Bielecki, sędzia sądu okręgowego Edyta Bronowicka, radca prawny Wojciech Iwańczyk, radca prawny Rafał Krupiński, radca prawny Wojciech Maciejko, radca prawny Maciej Sieniawski i pracownik naukowy Jakub Stelina.

 

Wysłuchania kandydatów w listopadzie, a finalizacja procedury - w styczniu 

 

Jak informował we wrześniu przewodniczący KRS, wysłuchania kandydatów na sędziów SN przez zespoły możliwe będą prawdopodobnie w listopadzie, zaś finalizacja całej procedury i podjęcie uchwał może nastąpić w styczniu przyszłego roku. Mazur zaznaczył też, że terminy wysłuchań kandydatów będą wynikać z harmonogramu prac Rady.

 

Mazur stwierdził w ubiegłym tygodniu w rozmowie z PAP, że "nie widzi bezpośredniego związku blokującego" pomiędzy procedurą zainicjowaną obwieszczeniem prezydenta z końca sierpnia, a wrześniowymi postanowieniami NSA o zabezpieczeniu dotyczącym poprzedniej procedury wyboru sędziów do SN zainicjowanej czerwcowym obwieszczeniem prezydenta.

 

W końcu czerwca w Monitorze Polskim opublikowane zostało poprzednie obwieszczenie prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego w SN - do obsadzenia były 44 stanowiska sędziowskie. Ostatecznie KRS rozpatrywał ponad 180 kandydatur zgłoszonych na te stanowiska.

 

Pod koniec sierpnia KRS wyłoniła 40 kandydatów na stanowiska sędziowskie w Izbie Dyscyplinarnej, Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, Izbie Cywilnej oraz Izbie Karnej. Rada wyłoniła: 12 kandydatów do Izby Dyscyplinarnej, 20 kandydatów na stanowiska sędziowskie w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, 7 kandydatów na wakaty w Izbie Cywilnej i jedną kandydaturę na wakat w Izbie Karnej.

 

Na początku września sędzia Mazur podpisał uchwałę Rady o przedstawieniu prezydentowi wniosku o powołanie 12 sędziów Izby Dyscyplinarnej SN. 20 września prezydent Duda powołał 10 osób na sędziów Izby Dyscyplinarnej SN. Prezydent nie powołał wtedy - mimo rekomendacji Rady - dwóch osób. Natomiast w październiku prezydent powołał 27 osób na sędziów SN do pozostałych trzech izb.

 

We wrześniu NSA uwzględnił wnioski o zabezpieczenie i wstrzymał - w zaskarżonych częściach - wykonanie uchwał KRS odnoszących się do powołania sędziów SN do Izb Karnej, Cywilnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych wyłonionych w naborze zapoczątkowanym czerwcowym obwieszczeniem. Wnioski złożyli w NSA kandydaci na sędziów SN, którzy w końcu sierpnia nie uzyskali rekomendacji KRS. W ubiegłym tygodniu NSA uwzględnił kolejny wniosek o zabezpieczenie dotyczący powołania do Izby Cywilnej.

 

msl/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze