Nowy program "Kolej plus". Zakłada budowę i odbudowę połączeń lokalnych

Polska
Nowy program "Kolej plus". Zakłada budowę i odbudowę połączeń lokalnych
PAP/Paweł Supernak

Uzupełnienie lokalnej i regionalnej infrastruktury kolejowej zakłada nowy program dla polskiej kolei o nazwie "Kolej plus". Przewiduje on budowę i odbudowę kolejowych połączeń o znaczeniu lokalnym. Program jest skierowany do mieszkańców polskich regionów.

- Tworzymy cały program, który ma objąć miasta wielkości powyżej 10 tys. mieszkańców, z których mają być połączenia do większych ośrodków; tak żeby cała ta sieć komunikacyjna kierowała się swojego rodzaju logiką i jednocześnie tworzyła jednolity ruszt komunikacyjny z punktu widzenia zdolności mieszkańców poszczególnych regionów do poruszania się po terytorium naszego kraju - mówił premier Mateusz Morawiecki w Jasienicy Mazowieckiej podczas prezentacji programu "Kolej plus".

 

Dodał, że program w pierwszej fazie "będzie kosztował kilka miliardów złotych", a w dłużej perspektywie może to być "wiele dziesiątków miliardów".

 

Zaznaczył, że pierwszy okres obejmie otwarcie 21 jeden odcinków, które "zostały już przeanalizowane" i względem których zostaną "dokonane prace inwestycyjne". Zapowiedział, że w kolejnych etapach będą otwierane nowe połączenia.

 

Program "Kolej plus" skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego. Udział samorządów w kosztach inwestycji zakładany jest na 15 proc. ich wartości.

 

Krajowy Program Kolejowy (KPK), którego wartość wynosi ponad 66 mld zł, obowiązuje do 2023 r. Z kolei wartość tzw. programu utrzymaniowego sięga 23 mld zł.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie