Rosja zaprosiła Asada do odwiedzenia Krymu

Świat
Rosja zaprosiła Asada do odwiedzenia Krymu
Wikimedia Commons

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow poinformował we wtorek, że Rosja zaprosiła syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada do odwiedzenia Krymu. Propozycja miała paść w trakcie wizyty delegacji władz okupowanego przez Rosję Krymu w Damaszku.

Według informacji podanej przez rosyjskie agencje, powołujące się na członków krymskiej delegacji, do wizyty miałoby dojść w kwietniu 2019 roku.

 

Loty z Syrii na Krym

 

Delegacja okupowanego Krymu, w której skład wchodzi m.in. szef rosyjskiej administracji Krymu Siergiej Aksjonow, omówiła z przedstawicielami władz syryjskich rozwój stosunków gospodarczych. Służyć ma temu m.in. uruchomienie bezpośrednich lotów pasażerskich z Syrii na Krym.

 

Syryjska agencja SANA podała natomiast, że w trakcje rozmów syryjsko-krymskich uzgodniono stworzenie na Krymie Syryjskiej Izby Handlowej oraz powołanie wspólnego przedsiębiorstwa transportu morskiego.

 

Import krymskiego zboża przez Syrię

 

Od lipca 2017 roku Syria importuje znaczne ilości zboża z Krymu. W czerwcu 2018 roku Reuters podawał, że z Sewastopola do Syrii między lipcem 2017 roku a majem 2018 roku trafiło co najmniej 170 tys. ton zboża. Import krymskiego zboża przez Syrię związany jest z tym, że syryjska muhafaza Hasaka znajduje się pod kontrolą zdominowanych przez Kurdów i sprzymierzonych z USA Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF).

 

Hasaka obfituje w żyzne tereny i pełniła zawsze rolę spichlerza Syrii

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie