Premier: wywalczymy właściwy budżet UE dla Polski i Europy Środkowej

Polska
Premier: wywalczymy właściwy budżet UE dla Polski i Europy Środkowej
PAP/Jacek Turczyk

- Wspólna polityka rolna i fundusze strukturalne muszą być utrzymane w interesie państw doganiających Europę Zachodnią; będziemy walczyć i wywalczymy właściwy budżet UE dla Polski i Europy Środkowej - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Na wspólnej konferencji prasowej po poniedziałkowych rozmowach z premierem Czech Andrejem Babiszem szef polskiego rządu podkreślił, że Polskę i Czechy łączy wspólne stanowisko m.in. w odniesieniu do prac nad wieloletnim budżetem UE po roku 2020.

 

- Jesteśmy właściwie tego samego zdania, jakich pozycji w tym budżecie należy bronić - oświadczył Morawiecki. Jak zaznaczył, zarówno dla Pragi, jak i dla Warszawy kluczowa jest jakość budżetu, a "tempo jego przyjęcia jest ważne, ale drugorzędne względem jakości".

 

- Tutaj nasze interesy muszą być przede wszystkim uwzględniane i nasza pozycja w Brukseli jest niezmienna: zarówno wspólna polityka rolna, fundusze dla rolnictwa, fundusze na rozwój dróg, fundusze na rozwój kolei i wszystkie fundusze strukturalne muszą być utrzymane w interesie państw doganiających Europę Zachodnią - podkreślił polski premier. Przekonywał, że również kraje Europy Zachodniej "czerpią pewne istotne korzyści" z integracji europejskiej.

 

- Częścią tego pakietu UE jest po prostu to, że w ramach długoletnich ram finansowych fundusze infrastrukturalne, na rozwój dróg, kolei i innych elementów infrastruktury muszą być dostępne. My na pewno będziemy walczyć i wywalczymy właściwy budżet dla Polski, dla państw Europy Środkowej - dodał Morawiecki.

 

Babisz: Grupa Wyszehradzka powinna składać swoje propozycje dot. migracji

 

Szef czeskiego rządu poinformował, że rano był w warszawskiej siedzibie Frontexu, czyli Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (ang. European Border and Coast Guard Agency).

 

- Chciałem zobaczyć w szczegółach, jak ta agencja działa. Uważam, że robi dobrą pracę, jeżeli chodzi o politykę powrotów, o monitoring. Może powinna zmienić trochę kompetencje i troszkę bardziej włączyć się w działania poza Europą - powiedział Babisz.

 

Jak dodał, na czerwcowej Radzie Europejskiej kraje Grupy Wyszehradzkiej przeforsowały rozwiązanie, że nie będzie obowiązkowych kwot uchodźców, które poszczególne kraje Unii mają przyjąć do siebie, a relokacja będzie dobrowolna.

 

- Niemniej jednak uważam, że możemy składać swoje propozycje dotyczące systemowych rozwiązań w sprawie migracji. Republika Czeska ma najniższą stopę bezrobocia w Europie, Polska nas dogania i wszyscy potrzebujemy siły roboczej (...). Wszyscy migranci zapłacili za drogę do Europy, ktoś obiecał im lepsze życie. My musimy walczyć przeciwko przemytnikom ludzi, którzy w 2016 roku zarobili ponad 5 mld euro - powiedział czeski premier.

 

mta/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie