Lotnisko w Modlinie będzie miało mobilną wieżę kontroli lotów "naszpikowaną nowinkami"

Polska
Lotnisko w Modlinie będzie miało mobilną wieżę kontroli lotów "naszpikowaną nowinkami"
Polsat News

Od 1 stycznia 2019 roku na lotnisku w Modlinie będzie działać mobilna wieża kontroli lotów Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, która zastąpi dotychczasową wieżę z 2012 roku - zapowiedział p.o. prezesa PAŻP Janusz Janiszewski.

- Ciągłość służb żeglugi powietrznej będzie zapewniona na lotnisku w Modlinie, w takim samym stopniu, jak na pozostałych 14 lotniskach w Polsce. Obecnie PAŻP przygotowuje najbardziej optymalne rozwiązanie dla lotniska, oczywiście w porozumieniu z zarządzającym portem - powiedział Janiszewski.

 

- Agencja wywiązuje się z podjętych w tej sprawie ustaleń - zapewnił prezes PAŻP. Dodał, że poza rozpatrywanym rozwiązaniem posadowienia w porcie w Modlinie mobilnej wieży "naszpikowanej" nowinkami technologicznymi, jako zapasowy scenariusz analizowana jest także możliwość dostosowania obiektów będących w zarządzaniu portu do wymogów służby ruchu lotniczego.

 

Wieża do przewożenia

 

Na lotnisku w Modlinie obecnie funkcjonuje kontenerowa wieża kontroli lotów, zbudowana w 2012 roku, za ok. 6 mln zł. W lipcu br. media informowały, że nadzór budowlany wydał decyzję, że może ona działać tylko do końca tego roku.

 

Jak powiedział Janiszewski, o tym jaki ostatecznie wariant będzie wybrany: czy to będzie stała wieża kontroli lotów, czy wieża zdalna, będzie zależało m.in. od biznesplanu lotniska w Modlinie, czy prognoz ruchu lotniczego linii tam operujących.

 

- Wówczas PAŻP przygotuje takie rozwiązania technologiczne, które pozwolą na szybką realizację docelowego modelu. Decyzja o tym powinna zapaść jeszcze w tym roku - poinformował szef PAŻP.

Mobilna wieża może być przewożona z jednego lotniska na drugie, jest wyposażona w trzy stanowiska operacyjne i systemy do zarządzania ruchem lotniczym. Jej koszt to kilka milionów złotych. PAŻP ma na razie jeden taki egzemplarz, który ma stanąć właśnie na lotnisku w Modlinie.

 

Lotnisko w Modlinie powstało w 2012 r. Właścicielami spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin są: Agencja Mienia Wojskowego (34,43 proc. udziałów), województwo mazowieckie (30,37 proc. udziałów), Państwowe Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze (30,39 proc. udziałów) oraz Nowy Dwór Mazowiecki (4,81 proc. udziałów). Na lotnisku operuje irlandzki Ryanair. W ciągu pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku lotnisko obsłużyło ponad 2,3 mln pasażerów. W całym 2018 r. port spodziewa się 3 mln pasażerów.

 

ZOBACZ TEŻ: wysokie opłaty za wjazd na lotnisko Modlin uderzają w małe firmy dowożące tam klientów.

 

mta/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie