Rozpoczęło się przeszukanie konsulatu w Stambule, w którym zaginął dziennikarz

Świat
Rozpoczęło się przeszukanie konsulatu w Stambule, w którym zaginął dziennikarz
EPA/TOLGA BOZOGLU

Przedstawiciele tureckich władz weszli w poniedziałek po południu do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule, w którym przed prawie dwoma tygodniami zaginął saudyjski dziennikarz Dżamal Chaszodżdżi - podała stacja telewizyjna CNN Turk. 2 października publikujący m.in. w "Washington Post" Chaszodżdżi wszedł do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule, po czym ślad po nim zaginął.

Wcześniej, jak podawał Reuters, Król Arabii Saudyjskiej Salman polecił prokuraturze wszczęcie wewnętrznego śledztwa w sprawie zaginięcia dziennikarza.

 

Reuters, powołując się na źródła w tureckich służbach bezpieczeństwa, poinformował również, że tureckie władze posiadają nagranie dźwiękowe, które ma potwierdzać, że dziennikarz został zabity w konsulacie. 

 

Krytykował władze swojego kraju

 

Zgodnie z telefonicznymi ustaleniami prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana i króla Arabii Saudyjskiej Salmana inspekcja budynku prowadzona jest wspólnie przez służby obu państw. W trakcie tej rozmowy Erdogan podkreślił konieczność przeprowadzenia dogłębnego śledztwa w sprawie Chaszodżdżiego, który publikując na łamach m.in. "Washington Post", zawzięcie krytykował władze swojego kraju za łamanie praw człowieka; w szczególności obiektem jego krytyki był wpływowy następca tronu, książę Muhammad ibn Salmana.

 

Ankara podejrzewa, że krytyczny wobec rządów następcy saudyjskiego tronu księcia Muhammada ibn Salmana dziennikarz został zamordowany w konsulacie, a jego ciało zostało stamtąd wywiezione; Rijad zaprzecza.

 

"Król polecił prokuratorowi publicznemu wszczęcie wewnętrznego śledztwa w sprawie Chaszodżdżiego na podstawie informacji od wspólnej ekipy w Stambule" - cytuje Reuters anonimowego przedstawiciela saudyjskich władz. Na pytanie, kiedy prokurator może wydać oświadczenie w sprawie tego śledztwa, przedstawiciel władz odpowiedział: "Został poinstruowany, żeby pracować szybko".

 

Waszyngtoński korespondent tureckiej gazety "Sabah" napisał w poniedziałek na Twitterze, powołując się na koła dyplomatyczne, że tureckie władze chcą jeszcze tego dnia przeprowadzić przeszukanie saudyjskiego konsulatu w Stambule. Zaakcentował, że turecka policja otrzymała stosowne zezwolenie. Według władz tureckich strona saudyjska wyraziła w zeszłym tygodniu zgodę na przeszukanie konsulatu.

 

Trump grozi "surową karą"

 

Agencja AP pisze, powołując się na anonimowego przedstawiciela tureckiego MSZ, że oczekuje się, iż Turcja i Arabia Saudyjska przeprowadzą w poniedziałek wspólną "inspekcję" konsulatu.

 

Władze Turcji zaakceptowały w zeszłym tygodniu saudyjską propozycję utworzenia wspólnej grupy roboczej do zbadania sprawy zaginięcia dziennikarza. Król Salman i prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podkreślili w niedzielę w rozmowie telefonicznej znaczenie utworzenia takiej grupy.

 

Prezydent USA Donald Trump w opublikowanym w sobotę fragmencie wywiadu powiedział, że Arabia Saudyjska zostanie "surowo ukarana", jeśli potwierdzi się, że Chaszodżdżi został zabity na jej zlecenie. Wykluczył jednak wstrzymanie dostaw broni do Arabii Saudyjskiej, która jest jej największym światowym importerem.

 

Wielka Brytania, Francja i Niemcy w niedzielę wezwały Arabię Saudyjską i Turcję do wszczęcia "wiarygodnego śledztwa" w sprawie zaginięcia Chaszodżdżiego. Państwa te podkreśliły, że sprawę traktują z "największą powagą". Szefowie resortów dyplomacji zachęcili Arabię Saudyjską i Turcję do współpracy w tej sprawie i wyrazili oczekiwanie, że "rząd saudyjski udzieli pełnej i szczegółowej odpowiedzi" na związane z nią pytania.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie