Jordania i Syria porozumiały się w sprawie ponownego otwarcia granicy

Świat
Jordania i Syria porozumiały się w sprawie ponownego otwarcia granicy
PAP/EPA/AMEL PAIN

Zamknięte od trzech lat przejście graniczne między Jordanią a Syrią zostanie oficjalnie otwarte ponownie w poniedziałek - poinformowały w niedzielę oba państwa. Poczyniono zastrzeżenie, że granica nie od razu zostanie udostępniona dla zwykłego ruchu.

- Zespoły techniczne z Syrii i Jordanii spotkały się po stronie jordańskiej w niedzielę i przyjęły ostateczne ustalenia, dotyczące otwarcia przejścia z dniem 15 października - powiedziała rzeczniczka rządu Jordanii Dżumana Ghunaimat.

 

W lipcu syryjski rząd ponownie zajął teren wokół przejścia granicznego w Nasibie podczas tygodniowej ofensywy wspieranej przez Rosjan, mającej na celu wyparcie rebeliantów z ich twierdzy w południowo-zachodniej Syrii.

 

Zamknięcie przejścia Nasib w 2015 r. odcięło kluczową trasę tranzytową

 

Zamknięcie przejścia Nasib w 2015 r. odcięło kluczową trasę tranzytową dla setek ciężarówek przewożących codziennie towary między Turcją a Zatoką Perską oraz Libanem a Zatoką; roczna wartość tego obrotu sięgała wielu miliardów dolarów.

 

Od tego czasu jedyne normalnie działające przejście graniczne Syria miała z Libanem - przypomina Reuters. Pisze, że granica z Turcją wciąż jest zamknięta w rejonach pod kontrolą Damaszku, a otwarta jedynie na terenach kontrolowanych przez rebeliantów.

 

W pobliżu syryjskiej granicy z Irakiem wojsko amerykańskie zamknęło główną trasę między Damaszkiem a Bagdadem, choć nieco dalej na wschód znajduje się mniejsze przejście w Abu Kamal, które obecnie jest otwarte tylko dla przedstawicieli władz i wojska.

 

W niedzielę do Damaszku przybył z trzydniową wizytą iracki minister spraw zagranicznych Iraku Ibrahim al-Dżafari. Oba kraje wcześniej powiedziały, że chcą ponownie otworzyć swoją granicę.

 

Agencja Associated Press pisze, że Izrael zapowiedział w niedzielę, że w poniedziałek zostanie otwarte dla ONZ-owskich obserwatorów przejście graniczne z Syrią w muhafazie Kunejtra. Muhafaza ta graniczy z okupowanymi przez Izrael Wzgórzami Golan.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie