W Poznaniu obradował Socjalny Kongres Kobiet

Polska
W Poznaniu obradował Socjalny Kongres Kobiet
Facebook/socjalnykk

Kwestiom płac w jednostkach budżetowych i sytuacji kobiet na rynku pracy poświęcony był zorganizowany w sobotę w Poznaniu Socjalny Kongres Kobiet. Wydarzenie pod hasłem: "O wyższe płace i niższe czynsze" odbyło się po raz drugi.

Na kongres przybyło ok. 100 osób, głównie z Poznania i Warszawy, obecne były także działaczki z Torunia, Krakowa i innych polskich miast. Jak powiedziała w imieniu organizatorów wydarzenia Magda Malinowska z Inicjatywy Pracowniczej, wśród poruszanych na kongresie tematów była m.in. kwestia poprawy warunków zatrudnienia zwłaszcza w jednostkach budżetowych.

 

- Rozmawialiśmy też o tym, jak zmusić samorządy do tego, by wsłuchały się w głos osób, które są marginalizowane i pomijane, by spełniły nasze postulaty. Przed wyborami samorządowcy mówią bardzo dużo o sprawach kobiet, ale gdy pracownicy sfeminizowanych zawodów przychodzą do nich i mówią o swoich głodowych pensjach nie mogą liczyć na żadną konkretną pomoc - powiedziała Malinowska.

 

Jak dodała, sytuacja nie zmienia się nawet mimo tego, że samorządy są coraz bogatsze.

 

- Kobiety z sektora samorządowego nadal zarabiają głodowe stawki, nadal mówi im się, że dla nich nie ma pieniędzy. To się musi skończyć- podkreśliła.

 

Według Malinowskiej kongres poświęcony był też m.in. sposobom w jaki można przekonywać pracodawców i przedstawicieli samorządów do poprawy sytuacji zarobkowej i lokalowej pracowników i lokatorów.

 

-Istotne jest budowanie solidarności między pracownikami. Dostępne nam narzędzia są różne - to są m.in. spory zbiorowe, spowalnianie prac. To się dzieje, dziś opowiadały o tym nie tylko pracownice Amazona, ale też kobiety pracujące w żłobkach - one też mogą to robić. Mogą opóźniać wydawanie rodzicom dzieci, mogą odmawiać wykonania dodatkowych prac, które nie są w zakresie ich obowiązków - powiedziała Malinowska. 

 

Przedstawicielka Socjalnego Kongresu Kobiet przyznała, że w trakcie spotkania rozważana była możliwość zorganizowania ogólnopolskiej manifestacji w Warszawie.

 

- Tam możemy połączyć siły różnych branż, różnych pracowników i różnych grup, żeby poprawić warunki życiowe tych grup społecznych, które wciąż muszą walczyć o przetrwanie - zaznaczyła.

 

Pierwszy Socjalny Kongres Kobiet odbył się w marcu 2018 r. Zainicjowały go opiekunki ze żłobków, pracownice instytucji kultury i lokatorki z Warszawy i Poznania. 

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie