Protest w Sądzie Najwyższym. "Zdradza Ojczyznę ten, kto łamie jej najwyższe prawo"

Polska

Kilkunastu Obywateli RP i przedstawicieli Akcji Demokracja protestuje w holu głównym Sądu Najwyższego przeciw decyzji prezydenta o nominacji do tego sądu 27 osób. Mają transparenty, z których największy głosi "Zdradza Ojczyznę ten, kto łamie jej najwyższe prawo". Zapowiedzieli, że protest, prowadzony w godzinach pracy SN, będzie trwał do czasu wydania orzeczenia przez Trybunał Sprawiedliwości UE.

To drugi dzień protestu w gmachu Sądu Najwyższego.

 

Według jego organizatorów, prezydent Andrzej Duda bezprawnie, w pośpiechu i nie wiadomo z jakich powodów bez udziału mediów powołał sędziów Sądu Najwyższego wbrew postanowieniu Naczelnego Sądu Administracyjnego i nie czekając na decyzję Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. NSA wstrzymał we wrześniu wykonanie uchwał Krajowej Rady Sądownictwa o powołaniu sędziów Sądu Najwyższego do Izb: Cywilnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych; uchwały te zaskarżyła część kandydatów.

 

W czwartek - który był pierwszym dniem pracy nowych sędziów w Sądzie Najwyższym - przed budynkiem zebrało się około 100 osób, w piątek jest ich kilkanaście.

 

Protestujący zapowiadają, że akcja potrwa do godz. 16, czyli do końca dnia pracy SN. Manifestanci mają pojawiać się w gmachu aż do wydana orzeczenia przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

 

Tak wyglądał czwartkowy protest przed SN:

 

ml/dro/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie