"Potrzebna jest uczciwie napisana historia". Prezes PiS na konwencji samorządowej w Katowicach

Polska

- Potrzebna jest uczciwie napisana historia; ona musi przyjść do szkół, ona musi konsolidować społeczeństwo wokół tej niezwykłej, szczególnej formy polskości, jaką jest śląskość - mówił w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas regionalnej konwencji samorządowej w Katowicach. Dodał, że węgiel wysokiej jakości, czyli "plan numer 1" jest możliwy do zrealizowania tylko przy poparciu społecznym.

- Śląsk dysponuje różnymi zasobami, ale najpierw powiem o tym najbardziej znanym, klasycznym - tu jest wielka tradycja pracy w przemyśle, górnictwie, ale nie tylko w górnictwie, ciężkiej, fizycznej pracy. Ta była potrzebna, jest potrzebna i będzie potrzebna. Chciałem powiedzieć, że my tę pracę bardzo szanujemy, chylimy przed nią czoła - mówił w piątek prezes PiS.

 

Kaczyński podkreślał, że "najcięższa, najtrudniejsza i najbardziej niebezpieczna praca jest w górnictwie". - Jest wobec tego pytanie o plan dla górnictwa. Przecież w tej chwili węgla jest za mało. Wzrasta import węgla i jest potrzebny węgiel wysokiej jakości, bo on będzie się wpisywał w ten wielki plan "Ciepły dom", "Czyste powietrze", do tych pieców, które będą montowane, pieców czystych, jest potrzebne właśnie taki węgiel - mówił.

 

Planem numer 1 dla Śląska jest węgiel wysokiej jakości 

 

Jak dodał, węgiel będzie potrzebny do nowych bloków energetycznych. - Już dzisiaj planuje się import. To trzeba rozwiązać. To jest ten plan numer 1, który jest potrzebny w tej chwili dla Śląska - podkreślił.

 

- Śląsk ma także i inne zasoby - Śląsk i Zagłębie - to są zasoby intelektualne: w naukach społecznych, ale przede wszystkich naukach ścisłych, technicznych, medycznych. Jest naprawdę do czego się odwoływać. Jeżeli myślimy o Śląsku nowoczesnym, innowacyjnym, to trzeba w sposób zorganizowany i wsparty przez państwo do tych zasobów się odwołać, żeby to zaczęło pracować. Nie w ramach pewnej rutyny, która w gruncie rzeczy do niczego nie prowadzi, ale pracować dla rozwoju Śląska, także dla rozwoju Polski - zaznaczył prezes PiS.


Prezes PiS w swoim wystąpieniu nawiązywał również do historii powstań śląskich.

 

"Historia musi konsolidować społeczeństwo"

 

- Potrzebna jest uczciwie napisana historia; ona musi przyjść do szkół, ona musi konsolidować społeczeństwo wokół tej niezwykłej, szczególnej formy polskości, jaką jest śląskość, wyjątkowo cennej formy polskości - mówił Kaczyński.

 

- Ta konsolidacja jest potrzebna dlatego, że wielki plan, projekty dla Śląska mogą być zrealizowane tylko wtedy, jeśli będzie miał naprawdę społeczne poparcie i zrozumienie - bez tego my Śląska nie przekształcimy, nie doprowadzimy do tego, by wykorzystał swoje ogromne możliwości - dodał prezes PiS.

 

Kaczyński stwierdził, że Śląsk musi być nowoczesny, innowacyjny, a poparcie partii dla obecnie urzędującego prezydenta Katowic, który nie jest członkiem PiS, to pójście w kierunku ludzi "którzy chcą po prostu dobra dla Śląska".

 

Ponad 50 mld zł dla województwa śląskiego

 

- Przesunęliśmy w ramach programu dla Śląska z programów rządowych, krajowych, unijnych i samorządowych pieniądze pozyskane od mafii VAT-owskiej, przestępców podatkowych. Te wszystkie programy to czterdzieści jeden miliardów złotych dedykowanych dla województwa śląskiego, plus 10 mld zł środków horyzontalnych. Czyli kwota bez precedensu do wykorzystanie w najbliższych kilku latach w wysokości pięćdziesięciu kilku miliardów złotych dla województwa Śląskiego - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

 

Zaznaczył, że "w ostatnich latach przyspieszeniu uległa pozytywna transformacja. - Produkcja sprzedana przemysłu zaliczając do tego górnictwo węgla kamiennego w całym województwie przekroczyła szacunkowo 200 mld zł, w tym czasie sprzedaż węgla kamiennego, to dwadzieścia parę miliardów zł. A więc w ramach programu dla Śląska udaje się dokonywać jednocześnie tej transformacji z szacunkiem dla tradycji Śląska wydobycia węgla kamiennego, która gwarantuje nam w dużym stopniu tak wielką wartość, jaką jest suwerenność energetyczna Polski - podkreślił premier.

 

- Śląsk to też wielkie tradycje industrialne. I ta transformacja, która w ostatnich latach się dzieje tutaj, która też oznacza coś pozytywnego dla górnictwa, bo przypomnijmy sobie co było 3-4 lata temu. Co było: to strzelanie do górników z kul gumowych, to podejście do górnictwa. My dzisiaj, w tym bardzo trudnym położeniu, w tym imadle między polityką klimatyczną UE a naszymi aspiracjami społecznymi, uczyniliśmy z powrotem górnictwo rentownym - powiedział Morawiecki.

 

8 mld zł na inwestycje kolejowe

 

- Wielkie inwestycje infrastruktury kolejowej też są przyszłością województwa śląskiego - 8 mld zł na inwestycje kolejowe. (...) takiej kwoty nie było tutaj w tym województwie od dawna, a może nigdy - mówił Morawiecki podczas konwencji wyborczej.

 

Dodał, że "to jest również przywracanie linii zamkniętych, jak z Tarnowskich Gór do Zawiercia, która dodatkowo otworzy lotnisko Pyrzowice na jeszcze większe, jeszcze lepsze połączenia na południe, na wschód, na północ".

 

Morawiecki mówił też o tym, że dworce kolejowe "mają mieć charakter centrotwórczy dla życia społecznego miast". Wymienił w tym kontekście dworce w Czechowicach-Dziedzicach, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Częstochowie i Racibórzu. - Te zapuszczone, nieremontowane od lat dworce - (na) to też są środki i z budżetu centralnego, i od naszych spółek w dużym stopniu, które tchną na pewno nadzieję i będą wizytówką tych miast - powiedział premier.

 

"PO i PSL nie zrobiły nic dla poprawy jakości powietrza"

 

Premier podkreślił, że wciąż dużym problemem w województwie śląskim jest smog. Jak dodał wiele spośród najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie znajduje się właśnie na Śląsku. Przywołał wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu, który orzekł, że polskie władze w latach 2007-2015 naruszyły unijne przepisy dot. norm jakości powietrza.

 

- Ten wyrok jest miażdżący, dramatyczny. On mówi jednoznacznie, że PO-PSL i władze województwa śląskiego przez sam fakt, że też są władzami z PO, nie zrobiły nic lub prawie nic dla poprawy jakości powietrza - mówił Morawiecki. W tym kontekście przypomniał m.in. rządowy program termomodernizacji budynków, rozporządzenie o jakości paliw i rozporządzenie o jakości kotłów i pieców.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie