Nie będzie postępowania dyscyplinarnego ws. posła Sośnierza. Bo od lat nie jest czynnym lekarzem

Polska
Nie będzie postępowania dyscyplinarnego ws. posła Sośnierza. Bo od lat nie jest czynnym lekarzem
Polsat News

Poseł Andrzej Sośnierz od lat nie wykonuje zawodu lekarza i nie jest członkiem Śląskiej Izby Lekarskiej. Dlatego rzecznik odpowiedzialności zawodowej nie może zająć się jego stanowiskiem w kwestii szczepień - oświadczyła rzeczniczka Śląskiej Izby Lekarskiej.

W ubiegłym tygodniu sejmowa większość nie zgodziła się na odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu zniesienia obowiązku szczepień ochronnych i skierowała projekt do komisji.

 

Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Łukasz Jankowski zwrócił się do Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL) o wszczęcie postępowania wobec pięciorga lekarzy-posłów w związku z ich głosowaniem w tej sprawie. Wśród nich pojawiło się nazwisko Andrzeja Sośnierza z PiS.

 

Rzeczniczka Śląskiej Izby Lekarskiej Alicja van der Coghen podała, że choć Sośnierz jest lekarzem, ukończył studia medyczne i tytuł lekarza przysługuje mu dożywotnio, to jednak zgodnie z rejestrem izby lekarskiej nie wykonuje zawodu lekarza od 2002 roku.

 

- W ocenie prawników nie jest też członkiem Śląskiej Izby Lekarskiej, więc Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej w Katowicach nie może zająć się sprawą postawy pana posła w kwestii szczepień - wskazała van der Coghen.

 

Nie odrzucili, bo projekt jest obywatelski

 

Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu odbyło się w ubiegłym tygodniu. Sejmowa większość nie zgodziła się na odrzucenie goi skierowała do komisji zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny. Politycy Prawa i Sprawiedliwości wyjaśniali, że klub głosował za skierowaniem projektu do komisji, bo PiS obiecało, że nie będzie odrzucało w pierwszym czytaniu projektów obywatelskich. Stanowisko rządu wobec projektu jest negatywne.

 

Prezes NRL prof. Andrzej Matyja powiedział, że samorząd lekarski liczy, że parlamentarzyści będący lekarzami ostatecznie zagłosują przeciwko projektowi znoszącemu obowiązek szczepień i zajmą stanowisko zgodne z wiedzą medyczną.

 

Obywatelski projekt przewiduje likwidację obowiązku szczepień ochronnych, proponując wprowadzenie dobrowolności. Zakłada też możliwość doraźnego nakładania przez ministra zdrowia lub wojewodę obowiązku szczepień w razie zagrożenia epidemicznego albo epidemii.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie