Kolejni nowi sędziowie Sądu Najwyższego stawili się w SN

Polska
Kolejni nowi sędziowie Sądu Najwyższego stawili się w SN

Czterech sędziów Sądu Najwyższego powołanych w środę przez prezydenta Andrzeja Dudę we czwartek przed południem stawiło się w SN. Wcześniej sto osób protestowało przed SN przeciw ich powołaniu i zawłaszczaniu sądów przez władzę.

Jak przekazał zespół prasowy Sądu Najwyższego wśród kolejnych sędziów, którzy przyszli do SN jest m.in. Kamil Zaradkiewicz - b. dyrektor departamentu prawa administracyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości, a wcześniej dyrektor biura Trybunału Konstytucyjnego.

 

Rano przed SN protestowało ponad sto osób - przeciwników zmian w sądownictwie - z Akcji Demokracja, Komitetu Obrony Demokracji Region Mazowsze, Obywateli RP i Wolnych Sądów. Stali kordonem przed budynkiem SN trzymając sto dużych tarcz z napisem "Konstytucja", którymi w symboliczny sposób bronią niezależności SN. Skandowali: "Konstytucja", "Wolne sądy", nie blokowali ruchu ulicznego.

 

Gersdorf dziękuje za wsparcie

 

Uczestnicy protestowali przeciw - ich zdaniem - bezprawnemu powołaniu nowych sędziów do SN oraz możliwej próbie przejęcia SN poprzez wprowadzenie nowego I Prezesa SN - "dublera". Według organizatorów prezydent Andrzej Duda bezprawnie, w pośpiechu i bez udziału mediów powołał sędziów SN i zrobił to, nie czekając na decyzje Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Akcja zwraca uwagę, że wśród nowych sędziów może być nowy Pierwszy Prezes SN - "dubler" obecnej pierwszej prezes prof. Małgorzaty Gersdorf.

 

Większość rozeszła się, gdy prof. Gersdorf wyszła do nich podziękować za wsparcie. - Chciałam podziękować państwu, że jesteście tutaj, że rozumiecie na czym polega trójpodział władzy i nasz ustrój zapisany w konstytucji i wspieracie nas w trwaniu w Sądzie Najwyższym - powiedziała.

 

Część osób weszła do budynku, by czekać na nowych sędziów z transparentem "Zdradza Ojczyznę ten, kto łamie jej najwyższe prawa".

 

Prezydent Andrzej Duda powołał w środę 27 osób na sędziów Sądu Najwyższego; 19 w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, 7 w Izbie Cywilnej i jednego sędziego w Izbie Karnej.

 

Wcześniej, we wrześniu prezydent powołał 10 osób na sędziów Izby Dyscyplinarnej SN.

dk/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze