Huragan Michael uderzył we Florydę. Co najmniej jedna ofiara śmiertelna

Świat

Jedna osoba zginęła w wyniku uderzenia potężnego huraganu Michael we Florydę. Jak poinformowało w środę wieczorem czasu lokalnego amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC), w ostatnich godzinach wichura osłabła, nadal jednak jest bardzo groźna.

Jak pisze agencja AFP, Michael jest huraganem na granicy 4 i 5 kategorii - najwyższej w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona.

 

Po wejściu nad ląd centrum huraganu, które niesie ze sobą obfite deszcze, znajdowało się w pobliżu niewielkiej miejscowości Mexico Beach i miasta Panama City. Pod wodą znalazły się plaże nad Zatoką Meksykańską. W niektórych miejscach na wybrzeżu woda sięga dachów domów. Wichura zniszczyła wiele budynków, poprzewracała drzewa i pozrywała linie energetyczne.

 

Już wcześniej służby meteorologiczne ostrzegały, że poziom wody w Zatoce Meksykańskiej u wybrzeża Florydy może przekroczyć stan normalny nawet o ponad 4 metry.

 

 

Prezydent Donald Trump ogłosił stan pogotowia dla całej Florydy, co umożliwia agendom federalnym udzielenie władzom stanowym i lokalnym pomocy w zwalczaniu skutków żywiołu. Gubernator stanu Rick Scott ostrzegał, że Michael będzie najgorszym huraganem na Florydzie od stu lat. Zapewnił, że władze przygotowały pomoc dla mieszkańców stanu. - Mamy ciężarówki pełne żywności, wody i innych artykułów pierwszej potrzeby - powiedział Scott.

 

 

Huragan Michael przemieszcza się na północ z prędkością 26 km/godzinę i w środę wieczorem czasu lokalnego spodziewany jest nad południowo-wschodnią Alabamą i południowo-zachodnią Georgią, gdzie powoli ma tracić swoją siłę. W piątek żywioł ma zmierzać w kierunku Atlantyku.

 


Z powodu ewakuacji platform wiertniczych dzienne wydobycie ropy spadło o 40 procent, a gazu ziemnego o jedną trzecią.

 

W ewakuacjach pomaga 2,5 tys. członków Gwardii Narodowej. 4 tys. zostało postawionych w stan pogotowia. 

 

WIDEO: W wyniku uderzenia fali powodziowej po gwałtownych ulewach na Sardynii zawalił się w środę fragment mostu na drodze krajowej w rejonie miasta Cagliari. Nikt nie odniósł obrażeń. Na włoskiej wyspie i w regionie Liguria ogłoszono najwyższy alert pogodowy. W wielu miejscowościach wydano rozporządzenia nakazujące zamknięcie cmentarzy, parków, obiektów sportowych i targów.

 

jm/grz/dk/ Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie