Ukraina: polskie F-16 w ćwiczeniach Clear Sky 2018

Polska
Ukraina: polskie F-16 w ćwiczeniach Clear Sky 2018
Pixabay.com / CC0 Creative Commons

Na Ukrainie rozpoczęły się w poniedziałek międzynarodowe ćwiczenia lotnicze Clear Sky 2018, w których uczestniczą ekipy z dziewięciu państw NATO, w tym ze Stanów Zjednoczonych i Polski - poinformowało ministerstwo obrony w Kijowie.

Polskie Siły Powietrzne wysłały na ćwiczenia cztery samoloty F-16 bez uzbrojenia lotniczego z personelem latającym oraz niezbędnym sprzętem i wyposażeniem - przekazał major Dariusz Kurowski z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

 

Ćwiczenia, odbywające się na lotniskach w Starokonstantynowie w obwodzie chmielnickim i Hawrysziwce w obwodzie winnickim, zostały zorganizowane przez Siły Powietrzne Ukrainy oraz Siły Powietrzne USA.

 

Ich celem jest między innymi trening w prowadzeniu operacji przeciwko zagrożeniom naziemnym i powietrznym, dowodzenia i łączności oraz tankowania samolotów w powietrzu.

 

Na Ukrainę przyleciały amerykańskie myśliwce F-15C Eagle

 

- Realizacja misji przez Siły Powietrzne Polski i Rumunii planowana jest z lotnisk macierzystych. Misje będą wspierane przez tankowce Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych operujące z lotniska w Powidzu - poinformował mjr Kurowski.

 

Jeszcze przed ćwiczeniami w niedzielę na Ukrainę przyleciały amerykańskie myśliwce F-15C Eagle oraz wojskowy samolot transportowy C-130J Super Hercules.

 

- Ćwiczenia mają podwyższyć regionalne możliwości obrony suwerenności przestrzeni powietrznej oraz wzmocnić pokój i bezpieczeństwo poprzez doskonalenie współpracy między partnerami w Sojuszu Północnoatlantyckim i innymi sojusznikami w regionie - oświadczyła ambasada USA na Ukrainie.

 

Ćwiczenia zakończą się 19 października. Uczestniczy w nich lotnictwo wojskowe: Ukrainy, Belgii, Danii, Estonii, Holandii, Polski, Rumunii, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

 

las/  PAP

las/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie