Silne wstrząsy wtórne na Haiti

Świat
Silne wstrząsy wtórne na Haiti
EPA/ORLANDO BARRIA

Wstrząsy wtórne o magnitudzie 5,2 wystąpiły w niedzielę w rejonie miasta Port-de-Paix na północnym zachodzie Haiti, poważnie zniszczonego przez sobotnie trzęsienie ziemi. Oficjalna liczba ofiar śmiertelnych wynosi 12 osób, ale najprawdopodobniej okaże się większa. .

Według amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS) epicentrum wstrząsów znajdowało się w odległości ok. 15,8 km na północny zachód od miasta, w tym samym miejscu, w którym było epicentrum sobotniego trzęsienia ziemi o magnitudzie 5,9

 

Wśród ludności wybuchła panika; ludzie wybiegli na ulice, na których ekipy ratunkowe udzielały pomocy ofiarom poprzednich wstrząsów.

 

Według haitańskiej agencji obrony cywilnej 7 osób zginęło w nadmorskim mieście Port-de-Paix, pozostałe ofiary poniosły śmierć w rejonie osady Gros-Morne i w prowincji Artibonite. 188 osób zostało rannych.

 

Haiti z trudem pokonuje jeszcze problemy wynikające z ogromnych spustoszeń, jakie w 2010 r. spowodowało trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,6. Dotknęło ono głównie stolicę kraju, Port-au-Prince i okolice, zabijając co najmniej 316 tys. ludzi i pozbawiając dachu nad głową 1,3 mln osób.

 

Wyspa Hispaniola, na której znajduje się Haiti leży na mikropłycie Gonave, położonej między płytą północnoamerykańską na północy i zachodzie a płytą karaibską na południu. Wyspę przecinają dwa uskoki tektoniczne, które oddzielają Haiti od płyty karaibskiej i północnoamerykańskiej.

 

jm/ PAP

jm/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie