Jaki: w wyniku reprywatyzacji Warszawa straciła 21,5 mld zł

Polska

- W wyniku reprywatyzacji Warszawa straciła 21,5 miliarda zł - to wartość zarówno zreprywatyzowanych nieruchomości, jak i odszkodowań - poinformował w poniedziałek przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki podczas prezentacji raportu komisji. Poinformował też, że w stolicy do 2016 r. wydano 4159 decyzji zwracających nieruchomości. - Z czego my zbadaliśmy ponad 3 tys. decyzji - powiedział.

Podkreślił, że dotąd nie udało się nikomu takiej pracy wykonać. Jak podawał przewodniczący, politycy związani z PO wydali 78 proc. decyzji zwrotowych, a za czasów Lecha Kaczyńskiego wydano 5 proc. decyzji. "Jedni i drudzy dysponowali takim samym stanem prawnym" - podkreślał.

 

Do szacunków strat Warszawy w związku z reprywatyzacją komisja przyjęła w przypadku nieruchomości zabudowanych 8,5 tys. zł za mkw. Łącznie ich wartość oszacowano na 17,877 mld zł. Z kolei w przypadku nieruchomości gruntowych komisja przyjęła wartość 1,5 tys. zł za mkw., a ich łączną wartość oszacowano na 2,497 mld zł. "Analizując łącznie te wskaźniki można powiedzieć, że Warszawa straciła 20,374 mld zł" - powiedział Jaki.

 

Przewodniczący mówił również, że w latach 2003-2016 wypłacono w formie odszkodowań 1,184 mld zł, z czego 1,144 mld zł wypłacono za prezydentury Hanny Gronkiewicz-Waltz. 120 mln zł - jak mówił Jaki - wypłacono mecenasowi Robertowi N., który zajmował się przejmowaniem nieruchomości w stolicy.

 

Komisja weryfikacyjna od czerwca ub. roku bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.

 

paw/   PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie