Kim Dzong Un zaproszony do Rosji. Trwają prace nad szczegółami wizyty

Świat
Kim Dzong Un zaproszony do Rosji. Trwają prace nad szczegółami wizyty
AP

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow potwierdził w poniedziałek, że północnokoreański przywódca Kim Dzong Un został zaproszony do złożenia wizyty w Rosji. Dodał, że do ustalenia pozostają dokładne miejsce i czas wizyty.

Pieskow powiedział, że prezydent Władimir Putin wystosował do Kima zaproszenie do odwiedzenia Rosji w ubiegłym miesiącu i że trwają prace nad szczegółami, a kolejny komunikat zostanie ogłoszony, gdy zapadną ustalenia.

 

O mającej nastąpić wkrótce wizycie w Rosji Kim Dzong Una poinformował wcześniej w poniedziałek prezydent Korei Południowej Mun Dze In.

 

Agencja Associated Press przypomina, że Kreml informował o planowanym przyjeździe Kima po wizycie w Korei Północnej amerykańskiego sekretarza stanu Mike'a Pompeo, który w niedzielę rozmawiał w Pjongjangu na temat denuklearyzacji Korei Północnej i przygotowań do drugiego szczytu Kima i prezydenta USA Donalda Trumpa.

 

Na pierwszym i jedynym jak dotąd szczycie przywódców USA i Korei Północnej, który odbył się w Singapurze 12 czerwca, Kim zadeklarował skłonność do "całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego" w zamian za złożoną przez Trumpa obietnicę udzielenia Korei Północnej gwarancji bezpieczeństwa. Od tamtej pory obie strony prowadzą negocjacje nuklearne, które nie przyniosły dotąd porozumienia w sprawie harmonogramu denuklearyzacji.

 

dk/   PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie